Živimo u vremenu sve veće dominacije populističkih političkih sistema – neliberalna demokratija – zombi demokratija (različito od “neo-liberalna demokratija”), što je posledica sve manjeg poverenja u politiku i političare koji svoje aktivnosti zasnivaju na poštovanju informisanja javnosti na osnovu dokaza, i na jačanju pravne države.
Političke elite i političke stranke se pre odlučuju za dnevno-političke obračune, umesto da se sistemski pozabave svojom nesposobnošću da pariraju populistima. Jedan od razloga za takvu situaciju jeste skoro potpuni izostanak fokusiranja na najvažnija politička pitanja koja nas okružuju i koja će nas okruživati još decenijama. Nalaženje odgovora na ova pitanja i osmišljavanje aktivnosti u cilju rešavanja ovih problema – rešiće i veći broj problema politike danas, koji se sada čine nepremostivi.
U ovom tekstu su prikazani najvažniji politički trendovi koji su aktuelni danas, i biće važni u narednim decenijama. O svim pomenutim pitanjima se već godinama raspravlja, a postoji veći broj predloga rešenja i aktivnosti u vezi sa ovim problemima. Jedan od najvažnijih izvora gde se detaljno mogu proučiti ovi problemi i naći varijante njihovih rešenja jeste veb sajt Svetskog Ekonomskog foruma, i lista 14+ sistemskih inicijativa razvoja sveta u 21. veku.
Cilj ovog teksta je da skrene pažnju na realno važna politička pitanja danas i u budućnosti.
Kako povratiti poverenje u politiku i političare? Šta je Demokratija 4.0?
Jedno od jednostavnih odgovora na pitanje povratka poverenja u politiku i političare jeste – mnogo je teže povratiti poverenje u nekoga ko je kompromitovan. Lakše je povratiti poverenje u politiku i političare dolaskom nekompromitovanih osoba, koje ne ulaze u politiku zbog zaposlenja i obezbeđivanja egzistencije za sebe i svoje. Lako reći, ali…
Evropska Komisija je stala iza političke platforme Demokratija 4.0, koja od 2014. godine ima za cilj izgradnju “pametne demokratije” i razvoja “pametnog građanstva”. Cilj ove inicijative je iskorišćenje savremenih dokazanih saznanja i savremene tehnologije da bi se došlo do odgovora na jednostavno pitanje: Šta je potrebno građanima u 21. veku da bi povratili poverenje u politiku?
Reforma vođenja politike – Governance 4.0
Svaki dan od globalnog do lokalnog nivoa vođenja vlasti možemo videti da je “Nešto trulo u državi Danskoj”. Problem leži u nasleđenom shvatanju vođenja politike u 20 veku, koji se definiše tzv. “demokratskim deficitom” – razlika između proceduralne (formalne) i materijalne demokratije:
- Proceduralna demokratija se zasniva na poštovanju formalnih pravila sprovođenja “demokratskih vrednosti” – izbori, sloboda štampe, nezavisnost sudstva, sloboda izrađavanja, itd. Upravo to formalno sprovođenje “demokratskih vrednosti” je dovelo do pojave neliberalne demokratije.
- Materijalna demokratija se zasniva mogućnosti da svaka individua može da utiče i/ili da učestvuje u odlukama koje utiču na njen ili njegov život. Problem poverenja u politiku je doveo do ogromnog deficita interesovanja pojedinaca da učestvuju u svim vratama demokratskih procesa. To je razlog zašto je povratak poverenja u politiku najvažniji politički cilj u 21. veku. Ako se taj povratak poverenja desi, to će značiti kraj dominacije populističkih političkih sistema koji su zasnovani na neliberalnoj proceduralnoj demokratiji.
Osnova vođenja savremene politike u 21. veku (Governance 4.0) bi trebalo da bude informisano vođenje politike zasnovano na dokazima (ne pretpostavkama), u cilju zadovoljavanja stanovništva, ne zainteresovane manjine.
Pročitati tekst “Our global institutions are not fit for purpose. It’s time for reform“. Ovu tematiku možete detaljno proučavati u sekciji “Global Governance“, sa veb sajta Svetskog Ekonomskog Foruma.
5 najbitnijih pitanja savremene politike
U nastavku sledi krakto objašnjenje glavnih političkih problema koji će se rešavati tokom 21. veka, zajedno sa referencama za veoma detaljno proučavanje ovih problema i rešenja.
- Populizam (Neliberlana demokratija) ili transparentno informisano upravljanje razvojem (Smart Governance, Smart Citizenship), koje je zasnovano na proverljivim dokazima. Povratak poverenja i integriteta politike zasnovane na borbi protiv korupcije, odgovornog novinarstva i informisanosti stanovništva zasnovane na dostupnosti svih relevantnih mišljenja.
– PACI – The Future of Trust and Integrity
– Demokratija 4.0
– When illiberal forces win, the answer is more – not less – democracy
– Šta je neliberalna demokratija?
– Kako se skida “medijski mrak”? Uvod u ne-navijačko novinarstvo i “razbijanje” dezinformacija
– Brankica Stanković: Protiv navijačkog, a za odgovorno novinarstvo - Jačanje uloge države ili distribuirano društvo. Globalizacija 4.0: Nije važno gde živite, edukujete se, radite ili se zabavljate – važno je da vam je to omogućeno.
– Globalization 4.0 – what it means and how it could benefit us all
– What is the Solidarity Economy?
– The Decentralized Society Manifesto
– Kako da budemo vlasnici onoga što radimo: Uvod u solidarnu ekonomiju i decentralizovano društvo
– Sharing Economy Megatrend: Da li biste iznajmljivali vaša kola/sobu strancima? - Društveno odgovorno ponašanje kompanija (CSR) ili održivi razvoj (Sustainable Development). Prelazak sa formalne poslovne podrške (prikrivanje poslovnih grešaka) na sistemsko transparentno poslovanje koje vodi računa o interesima pojedinaca, društva i prirode.
– Sustainable development coalitions (with relevant texts about all sustainable development goals)
– Ciljevi održivog razvoja
– Korporativna kultura: Šta sve utiče na kvalitet poslovanja i kvalitet zaposlenih?
– Coca-Cola i održivi razvoj: Od pustinje prašuma – šetnja kroz srpski Amazon - Ekonomija bogaćenja ili cirkularna ekonomija (redistribucija vrednosti umesto prihoda). Prelazak iz poslovanja zasnovanog na profitu za sebe, na poslovne modele zasnovane na podeli vrednosti svim učesnicima procesa (triple win – kupac, menadžment, zaposleni).
– Shaping the Future of Financial and Monetary Systems
– Global Economic Imbalances
– Inclusive Growth Framework
– What is a circular economy?
– Meet the doughnut: the new economic model that could help end inequality
– Circular Economy Megatrend: Cirkularna ekonomija obezbeđuje zaradu kompanija od održivog razvoja
– Smanjivanje razlika između bogatih i siromašnih – Velika ideja redistribucije vrednosti, ne prihoda… - Budućnost edukacije i posla: Učenje zarad titula ili Održiva edukacija sa svrhom koja donosi posao. Prelazak sa fokusa na zadovoljavanje interesa edukatora na fokus zadovoljavanja potreba edukovanih.
– Shaping the Future of Education, Gender and Work
– What is the future of work?
– 9 Things That Will Shape The Future Of Education: What Learning Will Look Like In 20 Years?
– Šta je univerzalni osnovni prihod? Bezuslovna plata svakom građaninu
– Vodič za roditelje i decu – Kako do posla u prvoj polovini 21. veka?