Sve je veći broj kompanija koje sada već godinama koriste različite društvene mreže. To bi trebalo da ima za posledicu da nadležni u tim kompanijama za onlajn komunikaciju sada znaju na kojim društvenim mrežama imaju veće poslovne efekte.
Na žalost, ispostavilo se da najveći broj kompanija i dalje ne koriste dovoljno i na adekvatan način alate kao što je Google Analytics, jer kada se prate konverzije – dobija se realna slika efekata različitih tipova kanala onlajn komunikacije. Konverzija ne mora da bude samo prodaja sa sajta – to može da bude broj preuzimanja dokumenata, prijave na email listu, popunjavanje formulara…
Return of Effort (ROE) – Efekti u odnosu na potrošnju vremena/truda po kanalu komunikacije
Veliki broj kanala komunikacije definitivno bi trebalo da u kompanijama omogućuje isprobavanje (testiranje) raznorodnih efekata, ali na kraju ipak treba usmeriti pažnju i trud na one kanale komunikacije koji donose najveće efekte. Pre više od pet godina napisao sam tekst na temu ROE – Koliko korisno trošimo vreme na društvenim medijima?, koji upravo objašnjava način određivanja organizacije vremena u odnosu na efekte pojedinačnog kanala komunikacije.
Podaci o efektima potrošnje vremena po kanalima komunikacije se razlikuju za svaki pojedinačni posao, ali zajednička karakteristika svih ovih istraživanja jeste – nemojte trošiti vreme na kanale komunikacije koji su sada “fensi”, ali vam ne donose nikakve efekte.
Tema Tviter: Za čega služi i koliko donosi – danas?
Tviter je specifična društvena mreža od momenta kada se pojavio – Ljudima pruža mogućnost brzog informisanja. Ali, vreme zastarevanja jednog tvita je i dalje veoma malo – ako za 15 minuta ne dobijete neku reakciju (odgovor, retvit), veoma je velika verovatnoća da će taj tvit otići u istoriju vez ikakvih efekata:
- Što pojedinačni nalog ima manje pratilaca, smanjuje se verovatnoća da će pojedinačni tvit videti veći broj osoba.
- Veliki broj pratilaca ne znači da će svi oni videti tvit – prosečan broj pregleda tvita koji uključuje i reakcije je ispod 5% od broja pratilaca.
- Tviter ima najbolje efekte u oblasti odnosa sa medijima (uključujući i vidljive korisnike društvenih mreža), kao i u oblasti korisničkog servisa – ali dominantno za organizacije kojima inače nije problem da privuku medije (i korisnike tvitera sa većim brojem pratilaca).
- Kao što se iz gornje slike može videti, Tviter može donositi prodaju, ali je to slučaj u veoma malom broju oblasti.
U Srbiji Tviter je posebno interesantan jer postoji priličan broj osoba koji ga redovno koristi. Iz tog razloga, potrebno je posebnu pažnju posvetiti testiranju ovog kanala komunikacije.
U razgovorima sa predstavnicima sve većeg broja kompanija u poslednje vreme, dobio sam informaciju da posle višegodišnjeg intenzivnog korišćenja Tvitera od strane ovih kompanija, ovaj kanal komunikacije jednostavno ne donosi očekivane efekte (ni u marketing, ni u PR smislu) za trud koji se troši njegovim korišćenjem.
Da stvar bude dramatičnija, u ne-malom broju slučajeva, pojedinačne kompanije stvaraju sebi dodatne komunikacione probleme objavljivanjem svojih statusa, jer doživljavaju besmislene napade od strane raznorodnih “hejtera” ili “botova” – osobe sa malim brojem pratilaca, koji uglavnom imaju negativna mišljenja o svemu…
Ako vam se desi prethodni slučaj: Kada posle višemesečnog korišćenja određenog kanala komunikacije (u ovom slučaju Tvitera) izračunate pozitivne efekte tog korišćenja, u odnosu na negativno efekte – i negativni efekti preovladaju… Na koji način tada koristiti takav kanal komunikacije?
Naravoučenije:
- Svakako treba pratiti šta se dešava na različitim kanalima online komunikacije u vezi sa kompanijom. To ne znači da svaki kanal onlajn komunikacije treba podjednako koristiti…
- Ako je neki kanal komunikacije popularan, to ne znači da mora i biti koristan vašoj kompaniji – što treba veoma detaljno (kvalitetno) proveriti. U ovakvim slučajevima je najbolje angažovati agenciju koja kvalitetno radi na tom kanalu komunikacije (tražite da vam prikažu efekte koje su postigli za sebe i svoje klijente na tom kanalu komunikacije).
- Tviter je veoma specifičan kanal komunikacije, i treba dobro proveriti koliko je vremena isplativo trošiti korišćenjem ovog kanala komunikacije u odnosu na efekte koje taj kanal komunikacije daje vašoj kompaniji…
Ovo je tačno mnogo bolje efekte reklamiranja možete postići putem face ili SEM reklame
“Kada posle višemesečnog korišćenja određenog kanala komunikacije (u ovom slučaju Tvitera) izračunate pozitivne efekte tog korišćenja, u odnosu na negativno efekte – i negativni efekti preovladaju… Na koji način tada koristiti takav kanal komunikacije?”
Odlično pitanje.
Ono što sam primetio primetio kod FB u odnosu na ostale društvene mreže, pa i Tviter, je to da pokušava da “apsorbuje” internet. Ima par ozbiljnih tekstova o tome. Počeo je sa slikama, sada sa video klipovima, messengeri pa Instant artikli. A novac će biti tamo gde su sadržaji.