Nakon tekstova o fuziji hosting servisa SezamPro i Ehost, a naročito nakon diskusije na temu prodaje sajtova na ES-u, i nakon najave prvog domaćeg dot com preuzimanja, dobio sam nekoliko upita na temu eventualne prodaje postojećih sajtova. U nastavku sam napisao nekoliko saveta iz ove još ne naročito razvijene poslovne oblasti u Srbiji (u razvijenim ekonomijama sasvim je normalno razvijati neki posao da bi se na kraju prodao).
Postoje generalno dve vrste sajtova koji su interesantni za prodaju investitorima u Srbiji:
- Sajtovi koji generišu posećenost i u osnovi imaju advertising model (po mogućnosti i neku prodaju). Svojevremeno se jedna rumunska investiciona kuća interesovala za ovdašnje sajtove koji imaju preko 30.000 posetilaca mesečno. U ovoj varijanti (koja će se i najčešće dešavati u Srbiji) investitor ne uzima 100% sajt, nego vlasnici ostaju ZAPOSLENI i imaju (manjinski) deo procentualnog učešća sajta.
- Sajtovi koji imaju kvalitetan servis (prodaju neku uslugu), a namenjeni su specifičnim (očiglednim) ciljnim grupama.
Interesantni su sajtovi iz oblasti turizma, medicine, ženski sajtovi, clubbing (pogledati www.club.co.yu i www.chillout.co.yu), sajtovi za zapošljavanje, poslovni sajtovi… Veoma je bitno da se oko sajta dosta radi i posvećuje mu se adekvatna puna pažnja.
Sistem kupovine sajtova funkcioniše na sledeći način:
- Procenjuje se koliko je interesantna (1) ciljna grupa (2) oblast kojom se sajt bavi.
- Procenjuje se koliko brzo kupcu treba vremena da povrati investiciju svojim akcijama (ili po mogućnosti bez svoje aktivnosti)
- Procenjuje se koliku i kakvu korist kupac može imati od posetilaca sajta.
Kada hoćete da prodate sajt, ako tražite kupca i sajt hoćete u potpunosti da prodate (100 odsto vrednosti), morate voditi računa o sledećim stvarima:
- Vi možete zacrtati cenu koju želite, a dok ne nađete kupca može da prođe puno vremena (“Ruka koja daje je uvek iznad ruke koja prima”).
Savet: Trebalo bi da veoma ozbiljno razmotrite ponudu koju dobijete od potencijalnog kupca. - Sasvim su različiti sistemi pregovora kada vas kontaktira potencijalni kupac, u odnosu kada vi tražite kupca.
To je isto kao i u pričama o nalaženju devojke ili momka (sasvim je drugačije kada vas traži devojka, u odnosu kada vi nju “vijate”). - Veoma je teško naći nekog ko će uzeti 100% nekog sajta, jer vi taj posao već radite dobro (dokazali ste i time što je neko zainteresovan za kupovinu), a kompletno preuzimanje znači pronalaženje adekvatnih osoba koje će nastaviti da rade posao. Ovakve stvari (kupovina 100% nekog sajta) se obično dešavaju kada jedna firma hoće da ugasi konkurenciju, ili kada već ima osoblje koje sigurno na tačno određeni način preuzima posao oko sajta.
Savet: Ozbiljno razmislite o tome da posao oko sajta nastavite sa manjiskim procentualnim udelom u firmi i fiksnom platom.
Sve si lepo rekao, samo ovaj savet na kraju nije bas na svom mestu. Njabolja solucija je upravo imati 100% sajt, Inace poseta od 30000 je mala, mnogo su vece cifre u igri. Nigde nisi spomenu investiranje u adult sajtove, prihodi od tih sajtova se ne mogu zanemariti. Uzgred ako neko zeli da proda sajt zainteresovan sam za kupovinu i invetiranje u kvalitetne sajtove. Znaci u sajtove koje rade bilo koju online prodaju i ostvaruje nekakve prihode.
Nastavak ove priče…
Dodao bih još jedan savet koji će u narednom periodu biti sve bitniji u ovdašnjem online okruženju: Veoma je dobro imati firmu preko koje posluje Web sajt, jer se na osnovu podataka u APR-u može lepo videti kvalitetan poslovni model (model poslovanja na Internetu koji donosi i prihod).
Ja sam zainteresovan za prodaju nekih veoma perspektivnih sajtova 😀 na cijem razvoju radim i koji su u vlasnistvu moje firme ali ne znam pravo 😥 (ozbiljno) mesto na internetu gde je najbolje trgovati sajtovima vezanim bas za srpsko govorno podrucje?
Na zapadu ima mnogo jednostavniji model prodaje sajtova. Neko osnovno pravilo su mesecni prihodi pa x10. Znaci ukoliko sajt donosi 100eur realna vrednost je oko 1000eur, ili ako zaradjuje 1.000eur – moze da se prodaje po 10.000eur.
Vlasnici sajtova prikazuju transparentno statse iz google anyliticsa ili nekog drugog servisa, prikazuju izvestaje iz banke – paypala, adsense statse ili affilaite statse. Poenta je da je sve crno na belo. Takodje tu postoji model da ljudi biduju, pa ko da vise.
A realno ko god pokusava da napravi neki sajt pa da ga proda, mnogo mu je relanije da ga pravi za strano trziste a ne nase domace.