Napomena: Celokupan članak je osvremenjen i linkovi su ažurirani u septembru 2021. g.
Priča o novinarstvu naravno počinje sa čitaocima – TPFKATA – The People Formerly Known as the Audience (osobe koje su se ranije zvale publika).
U medijima na engleskom jeziku se godinama razmatra problematika “spašavanja klasičnog novinarstva”. Savremeno novinarstvo se veoma promenilo u poslednjih 20 godina , da bez adekvatnih znanja iz oblasti interaktivnog (online) novinarstva oni koji nemaju potrebna tehnička, komunikaciona i specijalizovana znanja iz oblasti koju prate kao novinari, jednostavno će biti “ostavljeni negde u prašini”…
Jedino što i dalje ostaje najbitnije jeste – dobro ispričana priča.
Pročitajte:
Oprema za preživljavanje novinara
– 12 stvari koje je potrebno znati kao novinar u 21. veku
Novinar Guardian-a Roy Greenslade na svom BLOGU preneo je 12 veoma korisnih saveta koje je Howard Owens opisao da bi objasnio razliku između klasičnog i savremenog poimanja novinarstva (predstaviću nekoliko najvažnijih):
- Najvažniji savet jeste da ako ste shvatili šta vam je činiti da biste postali savremeni novinar, nemojte čekati da vam u redakciji neko to kaže ili naredi – uradite to odmah!
- Naučite kako se koriste Web tehnologije, od bloga i korišćenja različitih vrsta društvenih medija.
- Naučite kako se koriste Web tehnologije za kreiranje veoma kvalitetnih članaka u kratnom vremenskom periodu.
- Naučite kako da pišete članke na takav način da su oni veoma vidljivi na pretraživačima (koristiti ključne fraze koje korisnici pretraživača najčešće koriste).
- Naučite sve aspekte produkcije novinarstva: od pisanja kvalitetnih članaka, preko fotografisanja, pravljenja video priloga, do osnovne obrade audio i video signala i prebacivanje u mp3 i avi format. Naučite da se pozivate (i koristite) na Flickr, YouTube, Facebook i Twitter.
Novinarstvo 2.0 i “Dijamant vesti”
Da bi ste došli do potrebnih znanja možete doći do referentnih članaka koji se bave ovom tematikom, ali i počitati nekoliko besplatnih njiga na ovu temu (već sam obavešten da će se one prevesti na srpski jezik uskoro):
1. Pročitati e-priručnike kako se pravi blog na srpskom jeziku – “Blog osnove“.
2. Pročitati e-knjige „Novinarski priručnik za digitalno doba“ (2020. g), “Journalism 2.0: How to Survive and Thrive, A digital literacy guide for the information age” (2007). U ovim knjigama se nalaze jednostavni saveti za novinare kako da savladaju tehnološku prepreku koja ih odvaja od savremenog novinarstva.
3. Proučite model “dijamanta vesti“, kao i model “distribuiranog novinarstva“.
Dijamant vesti – Odnos brzine plasiranja vesti i njene “dubine”
Alert – Koristiti besplatne News Alert servise kao što je Google News Alert. Na ovaj način dobijate emailom direktno vesti koje u vezane za eksplicitnu tematiku koja vas interesuje.
Isto se može postići sa Alert RSS vestima koje funkcionišu slično kao i mail. Ovo se koristi za vesti koje vas konstantno interesuju po određenim ključnim rečima, pa ih možete postaviti u RSS čitač.
Draft – Zbog mogućnosti trenutnog objavljivanja vesti na Internetu (iz ovog razloga često online izvori mnogo ranije objavljuju vesti od klasičnih medija i njihovih Internet izdanja), preporuka je koristiti tzv. draft formu vesti (“nacrt”) u kojoj se nalaze samo nekoliko bitnih informacija koje staju u jednu i dve rečenice (ovaj format se često koristi na Twitteru i Facebooku). Kasnije, kada se prouči tematika i/ili pristignu novi podaci, formira se klasična vest kao prerada draft-a (događaj u razvoju – developing event).
Article/Package – Tek se u ovom koraku kreira klasičan članak, koji se nalazi u sredini između brzog objavljivanja informacije i “dubinskog” članka.
Context – Internet daje mogućnost naknadnog rada na objavljenom tekstu, koji se dopunjuje Internet linkovima, i/ili eksternim referenciranjem, sve u kontekstu date vesti.
Analysis/Reflection – Internet daje mogućnost veoma ozbiljne analitike, koja dopunjuje informacije u vesti na osnovu kvalitetnog istraživačkog novinarstva… Tao se postiže sa alatima kao što je Google Analytics.
Interactivity – Jedna od prednosti savremenih Internet medija jeste da sama vest nije dovoljna po sebi, nego da je veoma dopunjuju komentari čitalaca, njihovi stavovi, mišljenja, zaključci, predlozi, lajkovi, šerovi…
Customization – Internet omogućuje praćenje ažuriranja određene teme, ažuriranja novo-pristiglih komentara, spajanje sa srodnim vestima, itd. Sve komponenete jedne vesti, skupa vesti sa komentarima i sl. mogu se prilagoditi potrebama korisnika da u slučaju potrebe prate upravo onu tematiku koja ih interesuje, i to u dužem periodu.
Savet za kraj/početak
Ponoviću još jednom najbitniji zaključak ovog članka – krenite sa korišćenjem savremenog novinarstva odmah!
Novinarstvo 2.0 - Ili, šta je DANAS potrebno znati kao novinar na Internetu?,
Добар, но и напорен старт за еден новинар 🙂
еве уште еден линк кој повеќе има улога да го препорача блогот во целост: More advices for (young) journalists – Teaching Online Journalism
Bilo bi fer referencirati News Diamond ka kreatoru koncepta, Paul Bradshaw-u i njegovom Online Journalism Blogu.
Pogotvo sto tamo postoji jos hrpa korisnih informacija za novinare.