Bilo je interesantno ispratiti diskusiju o cenama development dela tzv. startup-a koju su na svojim blogovima započeli Berislav Lopac (Hr), Goran Pilipović (Sr) i Vladimir Kežić (BiH/RS), koja je doživela kulminaciju (nerazumevanja) na DPT forumu. Nakon toga je Berislav pokušao da sistematizuje pristupe kreiranju startup-a na osnovu tipova startup-a i samih online poslovnih modela (koje samo pominje kao bitne, iako ih ne navodi konkretnije), uz osvrt na inostranu tematiku srodno tipa.
Kao što sam na pomenutoj DPT temi svojevremeno obećao, na ovom mestu ću ponoviti ono što sam napisao kao moje razmišljanje o ovoj temi:
Hajde da pokušam da kroz određeni broj konkretnih (postojećih) primera iskalkulišem veći deo onoga što je ovde pomenuto da je bitno kod Start-up-a, uključujući i “famozni” development (pročitaćete uskoro zašto famozni pod navodnicima):
1. http://www.ekstravaganca.com/ i još tri sajta u mreži (pogledati sličice kod naslova Network), vlasništvo NetBridge Investments iz Rumunije – Nisu mi klijenti 🙂
Development – WordPress!
Ljudstvo – Angažovano 6-8 osoba full-time za uređivanje SADRŽAJA (ne znam tačno broj zaposlenih, nismo se davno videli)Troškovi: Znači, Investicioni fond daje pare za prostor i plate (inicijalno su kupili zgradu na Terazijama koja nije u vezi sa pomenutim sajtovima!), mislim da su na nivou nešto iznad prosečnih plata u Srbiji, i mislim da će u ovakav model investirati jedno 2 godine.
Marketing: Ne znam da su do sada izdvojili nešto
Model zarade – advertising (koliko su do sada mogli da zarade od Google AdSense)
2. http://www.trust-hr.com/, znate za priču, kupljen sajt od strane Infostud-a.
Development – Joomla koju je prilagodio i dizajnirao, a kasnije održavao jedan čovek.
Ljudstvo – Nataša Šovljanski, autor SADRŽAJA, Webmaster i konsultant (moja malenkost).Troškovi: Inicijalni troškovi oko 2.000 EUR (ušteđevine) za development/design/consulting, ne računajući šestomesečni Natašin rad (samo je to radila). Mesečni trošak nije bio veći od 200-300 EUR. Nakon dve godine nađen strateški partner.
Marketing: Pisanje u E-magazinu (primarno)
Model zarade – subsription based servis (tzv. krvava prodaja)
3. http://www.e-host.co.yu/, znate za priču, fuzija sa SezamPro hostingom. – Nisu mi klijenti, ali je g. Dudaš (jedan od vlasnika E-host-a) bio moj student 🙂
Development: Dva vlasnika samostalno (zakup servera, sajt servisa) – ušteđevina.
Ljudstvo – U početku su bili sami, kasnije ih je ukupno bilo 6 (koliko znam).Troškovi: Na počektu, samo zakup servera (vlasnici su praktično samo to radili i veoma malo studirali), od zarade finansirali ljudstvo.
Marketing: Različite gerila varijante u početku, kasnije online advertising prventsveno.
Model zarade: Hosting servis
————————————————
Zaključak na osnovu ovih primera
a) Development sajta kod startupa može biti varijanta po kalkulaciji od irelevantne do veoma skupe priče (počeću uskoro da radim konsalting za jedan ovdašnji startup gde je vlasnik-investitor za razvoj sajta uložio između 30 i 50 hiljada EUR za devet meseci i između 4 i 6 programera). Sve zavisi od dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika.
b) Ljudstvo može da košta fizički, ili da radi za kasnije benefite, što zavisi od konkretne ideje i dominantnog poslovnog modela i njegovih karakteristika.
c) Prostorije: sve zavisi 🙂
d) Marketing: uglavnom ono što ne košta ništa, ili malo košta fizički (mislim na davanje nekih para).
e) Model zarade: Ne preporučujem advertising kao dominantni model.
Drugim rečima, sve je u ideji, njenom sprovođenju i istrajavanju…
O firmama/pojedincima koji započinju Internet posao…,
ovaj prvi primjer nikako ne vidim u ovoj priči, pa to je nekakav web fanzin, ništa bolji od mase blogova (pravi primjer startupa koji je krenuo na WP i uspio, bio bi 9rules blog mreža). Da su uzeli tu temu i napravili sajt kako spada, možda bi i bilo nešto od toga… možda. A ovi iz investicijskog fonda koji to plaćaju…
Pa mislim da je Dragan hteo da da primere iz naseg neposrednog okruzenja. Sto je kul.
Ja pak ne bih nikako uvrstio ove zadnje, jer to je klasična infrastruktura. Meni je jasno da je Srbija sad u fazi kad se infrastruktura treba tek razviti, ali ja hosting tvrtke i ISP-jeve ne vidim kao dio startup svijeta. Razlika između te dvije grupe jest kao između građevinskih tvrtki koje asfaltiraju ceste i turističkih agencija koje organiziraju autobusne ture.
Slazem se sa Nemanjom. Odlicni i korisni primeri.