Povod za ovaj tekst je pitanje koje mi je nedavno uputio Ivan Ćosić, obzirom da se on do nedavno “raspadao” od posla…
Vođenje poslovnog bloga, odnosno kompanijskog bloga se sastoji iz kontinualnog pronalaženja vremena za kreiranje blog sadržaja od strane zaposlenih osoba u kompaniji koji obično upravo nemaju vremena za blogovanje.
Kada za kompanije radim konsalting iz oblasti vođenja korporativnih blogova, prvi korak je upravo određivanje intervala objavljivanja blog sadržaja u odnosu na obaveze zaposlenih koji će kreirati te sadržaje. U preko 90 odsto slučajeva prva reakcija na ideju o vođenju kompanijskog bloga bude – “Pa mi nemamo vremena za to!”
Problem sa nedostatkom vremena za blogovanje od strane veoma zaposlenih osoba se rešava na sledeći način:
- Da li u narednih mesec dana za vreme radnog vremena imate mogućnost da izdvojite 30 min?
- Da li imate radno vreme bez ijedne pauze?
- Da li u toku radnog vremena povremeno idete na sastanke koji traju najmanje 30 minuta ili više?
- Da li se može kreiranje blog sadržaja tretirati kao radna obaveza i zadatak koji je potrebno završiti, kao bilo koji drugi poslovni zadatak u toku radnog vremena?
- Da li se kreiranje blog sadržaja može tretirati kao važna poslovna obaveza?
Praksa pokazuje da se već posle prvog pitanja menjaju stavovi o tome da li se ipak može pronaći vreme za blogovanje. To je naročito slučaj kada se organizuje veći broj zaposlenih na blogovanju, pa svako ponaosob dolazi na red npr. posle dva i više meseca od poslednjeg blog sadržaja koji je kreirao.
Blogovanje pored puno posla?,Problem sa kompanijskim blogovanjem je isključivo u vezi za određivanjem prioriteta i organizacijom posla!
U biti se slažem sa napisanim.
Samo bi nadodao, da svatko tko pridaje važnost Marketingu i PR bi trebao imati vremena za korporativni blog prije ili kasnije.
I mislim da bi se trebalo svake sedmice plasirat po jedan članak.
To znači oko 2 sata mjesečno … što je zapravo sitniš vremena 😉
Probam pa javljam rezultate eksperimenta
U našoj firmi blog ili pisanje i shvatamo kao obavezu i vodimo računa da se ona ne zaboravi. Kao i za svaku obavezu, potreban je određeni fokus.
Druga stvar je i pitanje inspiracije. Nekome je lakše, a drugima teže da pišu. Ono što je primenjujem je da kada se setim dobre teme, nađem dobar sadržaj i slično, to zabeležim u Draft i kasnije koristim. Kada se pišu crtice s vremena na vreme i pisanje je lakše.
Iskreno, za pola sata teško da se bilo šta kvalitetno može napisati.
Takođe, naslov asocira na pojedinca a u tekstu se govori o kompanijskom blogu..
Frekvencija objavljivanja tekstova mora postojati tako da je jedno od mogućih rešenja to da se napišu par tekstova dok je inspiracija još uvek prisutna i da se ti tekstovi objavljuju u jednakim vremenskim intervalima.
To je zapravo jedan vjecni problem s kojim se borim svakodnevno.
Iz mojeg iskustva, najlakši nacin na koji motivirati radnike da pišu je novac. Izracunajte si ROI prosjecnog blog posta i koliko si mozete priustiti platiti zaposleniku dodatno za svaki clanak koji napise.
Za blogovanje, uz dobru organizaciju, uvek se može naći vreme.
hm… poslovni blog… nisam nikada imala takav odnos prema blogu kao formi komunikacije… koliko zaključujem… potpuno pogrešno! Inspirisana Vašim postom, aktivno ću razmisliti o tome: )
Za kvalitetan autotski blog post treba vise od 30 minuta.
Poslovni blog je veoma vazan.Osim teme vezanih za rad vase firme i posla, potrbno je povremeno i dati neki savet, komentar,kojim pokazujete ko ste i sta ste, kakvo vidjenje imate na pojedine teme.
Time stvarate blizi kontakt sa potencijalnim saradnicima, klijentima ili sa nekim ko bi mogao da vas preporuci nekome.Jedna od bitnih stvari je i odgovor na komentare.
Sve je stvar dobre organizacije i sposobnost selekcije, kao sto se vidi iz prilozenog teksta Istoka Pavlovica.Naravno da sve to nije lako, ali…
Pozdrav Jelena
Slazem se sa Sekulicem!
Pronaći način/metod kako da utičete na promenu razmišljanja kolega koji učestvuju u blogu i primenjivati u kontinuitetu. Osluškivati, pratiti “ponašanje” i prilagođavati metode.
Suština je da zaposleni a prvenstveno donosioci odluka tj menadžment poslovni blog tretiraju kao i svaki drugi poslovni proces u kompaniji i rešavati sistemski.
Praksa je pokazala da novac u većini slučajeva uopšte ne mora da deluje stimulišuće da zaposleni pišu. Posvećenost procesima i ljudima = pronalaženje načina.
@Miloje Sekulić Da li je ovaj konkretan post ok, i da li je eventualno kvalitetan? Meni je bilo potrebno manje od 30 min da ga napišem.
Imam neke druge tekstove gde mi je bilo potrebno više sati, ili čak više dana da ih napišem, ali u tom slučaju je bitno da se odredi kolika je korist od višesatnog pisanja sa aspekta koristi za samu kompaniju (ako pišemo o kompanijskom blogovanju).
Treba vežbati i koristiti više vremena da se kreira kvalitetan članak, ali treba i voditi računa o tome koliko će određeni blog post moći da donese neke efekte u odnosu na vreme koje je potrebno da se sadržaj napravi.
Npr. koliko je bilo potrebno vremena Istoku Pavloviću da napiše kratak SEO kurs, i kakve je imao efekte od toga (pogledati)…
@Varagcic
Odgovoricu ti politicki korektno da ne razocaram pobornike teorije o klanovima u blogosferi. Isto je kao sto i u novinarstvu (na koje blogeri opako seku vene) – vest mozes da napises za posla sata a istrazivacko/autorski clanak ne.
Kad smo kod Istoka stvar je jednostavana, on ne zivi od ovog a ni od regionalnog trzista (citat) a bloguje kako bloguje (pretpostavka):
a) to mu je drustveno koristan rad
b) to mu je ego trip
c) tako muva geekete
d) od svega pomalo
@jasna kamatovic
Koliko je blog postova objavljeno na Positive blogu od kada si otisla? Ne kvalitnih, nego blog postova uopste?
Sta se desilo sa sistemom i procedurama glede pisanja bloga koje si tamo postavila sedam dana posto nisi vise bila u firmi?
A to je bio “korporativni” (nazovimo ga pre poslovni) blog male racunarske (blogovo su im dakle bliski) firme gde je i vlasniku bilo sve to zanimljivo (pa je postojala snaga autoriteta da potera ljude).
Da ne duzim sa odgovorom ovo zasluzuje poseban blog post. Napisacu ga za oko osam minuta jer sa o njemu razmisljao celu noc. 🙂
@Miloje
Stojim iza svega što sam napisala i ovde kod Dragana i na svom blogu: “Suština je da zaposleni a prvenstveno donosioci odluka tj menadžment poslovni blog tretiraju kao i svaki drugi poslovni proces u kompaniji i rešavati sistemski” – to je ključno.
Pozitiv ima Kompanijski pravilnik o korišćenju Soc Web i poseban samo o blogovanju. Na “Veza Blog” (sećate se) uradili smo intervju baš na ovu temu: CMM i način angažmana osobe čije je to posao 😉
S obzirom da imam uvid u dešavanja u Pozitivu reći ću Vam da pripremaju nove članke u narednom periodu sa novim temema.
@jasna
Sve se slazem i potpuno podrzavam takav pristup
Sem sto je zadnji tekst na tom oblogu objavljen 6. jula
Jbg. nema zagrizenog entuzijaste, tj. tebe, koji je verovatno od svih nas koji smo ih slusali najbolje razumeo i prihvatio Varagiceve lekcije – i nema postova
ako je u pitanju korporativni blog:
uračunati u radne sate i vreme potrebno za pisanje bloga
svi imamo taskove na dnevnoj, nedeljnoj, mesečnoj bazi: znamo šta spada u naše poslovne obaveze, koliko nam vremena treba da to uradimo i koji su nam rokovi
imamo, takođe i: sastanak sa mićom u sredu, pozvati maju odmah ujutro, uraditi izveštaj na kraju meseca
ako nam je zadatak vođenje korporativnog bloga, onda u okviru poslovnih obaveza mora postojati i vreme predviđeno za to
ako je u pitanju lični blog, onda sve zavisi od koristi koju očekujemo od njega:
ako služi za lečenje frustracija, pisati kad smo frustrirani
ako služi za promovisanje, pisati kad imamo šta da promovišemo
itd itb
Evo ovako – Meni je za blog na srpskom jeziku u proseku potrebno dva sata za ozbiljniji tekst, s tim da veoma često pišem inače, pa imam praksu. Kada sam pisao prve tekstove za štampane časopise trebalo mi je dva dana.
Za blog na engleskom mi je potrbno min. 2 dana, zbog odabira tema i fokusa samog teksta, jer su potpuno druge stvari aktuelne na tom govornom području…
@Varagic
Pola sata za pripremu i objavljivanje blog posta je svakako malo. Možda za jako kratak post 🙂
@Miloje
I meni je bilo interesantno pitanje šta će biti sa Positive blogom nakon što je Jasna otišla.
Koliko vidim posle njenog odlaska napisano je 4 posta – znači priča nije stala.
Imam utisak da je više uticala letnja pauza na objavljivanje novih postova…
@Sandra Kravitz
Svakako da korporativni(kompanijski) blog treba da bude deo poslovnih obaveza…
Meni je potrebno 2-3h za kvalitetan tekst na Blogu. Moji tekstovi su 2-3 strane, nekoliko slika ili Excel chartova. Potrebno je još 30 minuta za sređivanje posta. Dakle, 2,5-3,5h za jedan post.
Slažem se sa Milojem da dužina zavisi od vrste posta (istraživački vs vesti). Ja pišem istraživačke i to mi zahteva malo više vremena.
Sa druge strane, Dragan je naveo ključnu reč – PRIORITET. Svi mi imamo vreme – samo je pitanje kako da ga rasporedimo. Ja sam odlučio da deo vremena rasporedim za Blogovanje. Oš ili neš – odluči 🙂
Iz iskustva znam da u firmi ima malo sposobnih ljudi koji mogu pisati blogove. Druga stvar šefu se nikad neće svidjati šta drugi u firmi napišu. I na kraju outsourcinguju pisanje bloga marketinškoj kompaniji za velike pare i na kraju više niko i nepita o blogu.
Sta se podrazumeva pod kvalitetnim blogom?
Svako od zaposlenih se suocava u toku rada sa novinama ili problemima koji treba da se resavaju. Upravo to i jeste jedna od najvaznijih tema vezanih za poslovni blog. Da li je bas 30 ili 45 minuta potrebno da se situacija prebaci na papir, zavisi od onog sto pise, koliko je vican i istreniran.
Kvalitet ne mora da iziskuje istrazivanja i tezak “dubokomisaoni” rad, vec rezume neceg sto se vec desilo ili postoji.
Naravno da postoje i blogovi koji zahtevaju istrazivanja i duzi rad, ali nisam bas sigurna da su to blogovi koji bi trebalo da su par precesto prisutni na poslovnom blogu. Takav blog je vezan za novine u poslu i edukaciju i pomoc citaocima bloga.
Sve zavisi od branse poslovnog bloga, koliko cesto i sta treba blogovati. U svakom slucaju ukljucivanje zaposlenih ili cak stavljanja u opis posla je dobro za firmu, kao i za onog ko pise, jer tu aktivnost uvek moze da stavi u CV a samim tim gradi i neko svoje mesto u poslovnom svetu