Technorati je i ove godine objavio veoma detaljan izveštaj o stanju blogosfere za 2008. godinu.
Prema navodima Technorati servisa od 2002 g. oni prate 133 miliona blogova, a prema istraživanju Universal McCann (March 2008) 184 miliona korisnika Interneta je startovalo blog.
Kada malo pregledate koliko blogova od postojećih koje znate prati Technorati, videćete da se praktično radi o veoma malom postotku blogova, naročito kada se uzme u obzir činjenica da ovaj servis prati samo blogove koji imaju RSS. Sa druge strane, svi oni blogovi koji imaju ne-konzistentnost URL-ova (blogu se može pristupati sa više različitih URL-ova), linkovani od strane blogova koji nisu registrovani na ovom servisu i sl., imaju manji rejting od onog koji bi trebali realno. Sa treće strane, Technorati ima striktnu politiku spam blogova, u kojoj se pored pravog spama (a takvih blogova je i dalje dosta u samom aktuelnom indeksu – računaju se kao relevantni) nalaze i normalni blogovi iz različitih razloga.
Ovo obimno istraživanje ima i veoma pozitivne strane, obzirom da se radi o servisu koji prati najveći broj blogova na svetu, i neki trendovi su nedvojbeni – od 133 miliona blogova koje prati ovaj servis, samo 7.4 miliona blogova je imalo post u poslednja tri meseca, a 76.ooo blogova je linkovano od strane 50 i više drugih blogova u poslednja tri meseca (Technorati Authority).
Od mnoštva interesantnih podataka, može se videti koja tematika najviše interesuje blogere, i sa aspekta sadržaja blogova, i sa aspekta tagovanja sadržaja.
Tačno se vidi da blogeri pišu o onome što ih inače najviše interesuje, ili drugim rečima sadržaji koji se nalaze na blogovima, ili se taguju veoma odgovaraju sadržajima koje inače najviše interesuju korisnike Weba.
Izdvojio bih interesante podatke o razlozima blogovanja. Kao što se vidi, najveći broj blogova želi da iskaže svoje viđenje i ekspertizu iz oblasti koje ih zanimaju.
Meni najinteresantniji odgovor o uticaju bloga na profesionalno delovanje jeste dominantno bolje poznavanje industrije (privredne grane) u kojoj deluje bloger. Da bi pisali na neku temu, moramo pratiti šta se u toj oblasti dešava.
Technorati i region – Top blogovi po Technorati rejtingu
Dok sam pregledao ovo istraživanje u slobodnom vremenu poslednjih nekoliko dana, istovremeno sam pregledao da li postoje razlike u rejtinzima preko ovog servisa u odnosu na “merenja” od pre 4 meseca. Ovaj put posmatrao sam samo Technorati Authority, i evo rezultata – top 25 blogera po broju linkova na različitim sajtovima u poslednjih 120 dana:
- Borja.org 102
- Djuki.padrino.co.yu/blog 53
- Atajlo.wordpress.com 52
- Dnevnikeklektika.com 50
- Dedabor.com 46
- Eniax.net 33
- Draganvaragic.com/weblog 33
- Kisobranblog.com 33
- Aurorineavanture.wordpress.com 33
- Mooshema.com 24
- Obicnaprica.com 23
- Exdizajn.com/blog 23
- Opstinabor.com/blog 22
- Blogowski.eu 21
- Snaxors.com/blog 21
- Charolija.wordpress.com 21
- Pollitika.com 21
- www.biznisblog.com 20
- Elektrokuhinja.wordpress.com 19
- Shaputalica.wordpress.com 19
- Ivanbevc.blogspot.com 19
- mmilan.com 18
- www.vesic.org/blog 18
- bruh.org/ludizmaj 18
- www.ladjevic.com/blog 17
Primer kako Technorati ne vidi baš uvek najbolje blogosferu je Blog Svakodnevnica, ili SEO.hr blog. Ovi blogovi su medju najuticajnijim u regionu, a nisu izlistani po Google Authority rangu. Ipak je ovaj tip rangiranja samo segment nekog ozbiljnijeg sistema merenja autoriteta blogova.
Technorati: Stanje blogosfere 2008 + Region,
Nisam siguran ali cini mi se da sistem rangiranja koji bi obuhvatio sve kriterijume ne postoji. Sve sto postoji meri neke pojedinacne parametre (Technorati samo vezu blogova sa blogovima, Alexa neku statistiku posete, PR nesto trece itd).
Situacija malo podseca na ono kad su sve televizije najgledanije, niko ne laze – svi imaju tacne podatke, ali razlika je u ponekoj reci ili recenici (tj. u tome sta je mereno)
Cini mi se da je neko nepisano pravilo da se uticaj blogera odnosi na to kako bloger utice na druge blogere, a sta je sa citiranjem ili linkovima na nekim drugim sajtovima.
Bilo bi lepo kada bi postoja sistem sa jednoznacinm rezultatom, ali izgleda da takvo nesto jos uvek ne postoji 🙂
S obzirom na tematiku bloga, bit cu zadovoljan sa petnaestim mjestom u regiji 😀
Da, iako dobar pokazatelj, ipak mi se čini da se ne može uzeti kao unificirano mjerilo ‘popularnosti’ bloga…po meni, najveći je problem što technorati ima problema sa izmjenama domena (npr. teško će uhvatiti pravi rank za stranicu koja je redirectana sa jedne domene na drugu), a isto tako, problem u mom slučaju što je prijavljen sa dvije lokacije 🙂 dok mi main page nosi dosta dobru poziciju, blog i nije toliko…po meni bi puno kvalitetniji podaci bili kada bi taj rezultat bio objedinjen…
Ako je Toni sa njegovom tematikom zadovoljan, sta ja da kazem?
Mozda – ljubav? 😛 😀
Drugom pozicijom sam više nego zadovoljan, ali moram da napomenem da ona nije izvojevana linkovima iz domaće ili regionalne blofosfere, već najviše linovima koji dolaze iz svih regija ove planete. Za ovo su zaslužni besplatni pluginovi za WordPress koje sam svojevremeno objavio na svom blogu.
Tako da su neki koji se nalaze ispod mene (pre svih Varagić, Mušema, Babić i drugi) na ovoj listi uticajniji u samom regionu. Kada kažem uticaj mislim na dolazne linkove, jer se ova lista upravo na njima bazira. Ali samo linkovima koji dolaze iz Blogosfere.
Velika mana Technorati-ja jeste što neće prepoznati prelazak na novi domen, ali šta je tu je.
Technorati je ipak de facto standard za popularnost blogova, smatram da njegovi rezultati prikazuju najvernije stanje blogosfere, no ne treba zapostaviti ni rezultate sa drugih rang lista, ali ipak je Technorati br. 1.
Nije da sam skromna, već smatram, da samo onoliko koliko sam ja upućena u ostale blogove, moj blog nikako ne bi mogao da bude na 16 mestu, već možda na 116.
Nije da mi nije drago, pa ma kakva da su merila. 😉