Raindog mi je je poslao interesantan link do Srpske škole Web novinarstva (Webnovinar.org), koja postoji od kraja marta ove godine, a iznedrila je do sada jednu generaciju studenata (pogledati njihove blogove).
Škola Web novinarstva je projekat u sklopu Udruženja novinara Srbije, što je veoma pohvalno, a sam program škole je objavljen detaljno, i nemam neke naročite zamerke na njega – prolaze se potrebne oblasti za savladavanje aktuelne problematike Web novinarstva.
Razlog zbog čega predavači i sama škola nisu naročito poznati u ovdašnjoj blogosferi mislim da ima veze sa samim pristupom problematici bloga – citizen journalism (građansko novinarstvo), izraz koji koriste različiti (NVO) aktivisti i teoretičari medija. Nisam baš nešto primetio da mainstream blogeri često koriste ovakve izraze, a sa druge strane blogosfera u domenu oblasti građanskog novinarstva i teorije medija (koja u sebi uključuje istraživanje pojava i uticaja blogova na samu novinarsku profesiju), jeste veoma razvijena u svetu (na Glocal konferenciji imao sam prilike da upoznam nekoliko osoba koje su veoma duboko u ovim oblastima), ali uglavnom nije u domenu interesovanja klasičnih blogera.
Primer za prethodno je Danica Radovanović, jedan od predavača u ovoj školi, koja piše blog na engleskom jeziku i nema loš Technorati rejting. Između ostalog, aktivna je pri veoma interesantnom projektu GlobalVoicesOnline.org, koji se dosta pominje u pomenutoj školi Web novinarstva.
Prikaz: UNS - Škola Web novinarstva,Btw. kada se u priči već pominju edukacija i blogovi, čisto da napomenem – imate novu verziju e-knjige Blog Osnove, gde su dodate različite stvari, uključujući kratko poglavlje o kompanijskom blogovanju i nov izgled prve stranice…
Joomlin defoult template upada u oci
hmmm… zanimljivo, samo mnogo bi bolje bilo da su omogućili i nastavu preko interneta 🙄 … ipak se radi o web novinarstvu…
Da, mogli bi da postave http://www.moodle.org.
Kad smo vec o web novinarstvu, CePIT i BOS su vec odavno prisutni kao prvi sa uspesnim projektom portala za srednjoskolce kao i besplatnom online skolom novinarstva, koju sam uspesno prosao.
Koliko vidim koncepcija programa je itekako za pohvalu. Zao mi je sto, kao sto rece MIlorad, nije moguce pratiti predavanje online, i to je zamerka.
Cena jeste visoka, ali.. pih bzv zato sto su ogranicili ljude prostorom tako da mi je krivo sto necu moci na budem u mogucnosti da konkurisem…
Dobili su poziv da se predstave na Blog Openu pa ćemo sve da im kažemo u lice. A i oni nama. 🙂
Sjajna vest! Kako li na ovaj njihov “iskorak”, koji me posebno raduje, reaguje NUNS?!
Ne bi bilo lose da ovako nesto naprave i u NS…
I u Nisu 😉
Čuo sam za njih još negde početkom godine, bila reklama u Blicu. Sve u svemu, treba promovidati i podržati.
Secam se da su na FONu pocetkom marta postavili plakat. Zvao sam da se raspitam o cemu se radi jer mi je naziv web novinar privukao paznju. Elem, kurs se placao, cini mi se oko 200 – 300 eura, sto je meni bilo nezamislivo da u tom trenutku dam. Pogledao sam program i skapirao da mi je 80 posto stvari vec poznato. Kada sam sve stavio na kantar, ipak sam resio da se ne prijavim za kurs.
Inicijative ovog tipa treba podrzati, ali.. kao sto Toni rece, Joomla default odmah upada u oci.. Mislim da ovde treba da postoji malo ozbiljniji pristup. Zatim, da se seminar nacini pristupacnijim za studentski dzep, da se jos neki predavaci ukljuce u pricu, da se organizuje jednomesecna praksa u redakcijama online medija… i slicno.