Od momenta kada je Gugl krenuo intenzivnije u borbu protiv različitih vrsta SEO spamera 2010. g., počinje i pad kvaliteta rezultata pretraživanja u sve većem broju oblasti.
Ono što sam primetio jeste da u slučajevima kada je potrebno da uradim ozbiljnija pretraživanja iz različitih oblasti radi dolaženja do različitih izvora informacija iz datih oblasti, najbolje rezultate postižem kada uporedo koristim pored nezaobilaznog Gugla i druge pretraživače kao što su Bing i veoma interesantni alternativni pretraživač Blekko.
Pored sve lošijih rezultata u glavnom pretraživačkom mehanizmu Gugla, posebno je smanjen kvalitet specijalizovanih gugle pretraga, npr. na nivou Google News servisa i blogova. Takođe, Gugl sve češće obeshrabruje korisnu opciju pretraživanja npr. 100 rezultata pretraživanja po stranici, koje možete odabrati u postavkama pretraživanja (Settings), ali već pri sledećem korišćenju kompjutera (nova korisnička sesija) Gugl vrati postavke na 10 rezultata pretraživanja po stranici, jer je to ipak isplativije za Gugl zbog otvaranja više stranica i većeg broja prihaza oglasa po stranici.
Prethodno napisano ne znači da se u svim oblastima i za sve ključne reči ne dobijaju korisni rezultati za korisnike Gugla, ali se može primetiti u poslednje vreme da broj pretraga po različitim oblastima ima tendenciju pada kvaliteta rezultata pretraživanja – uvrštavanjem dosta nerelevantnih rezultata pretraživanja ili uvrštavanjem u rezultate pretraživanja termina koji samo delom pokrivaju tražene pretraživačke fraze. Ovo nije prvi put da se primećuju padovi kvaliteta rezultata pretraživanja na Guglu, poslednji put sam slično primetio sredinom 2008. g., i nekoliko meseci kasnije situacija se popravila.
Iskreno, dopada mi se ideja da Google ne bude jedini izbor pri web pretragama, kao što je to bio slučaj i pre pojave ovog pretraživača. Konkurencija Guglu je veoma potrebna da sajtovi ne bi samo zavisili od ovog pretraživača, ali ovo što je primećeno sa aspekta generalnog pada kvaliteta rezultata pretraživanja ne znači da Gugl to neće vremenom poboljšati, niti znači da će korisnici masovno preći na korišćenje dodatnih pretraživača.
Da li ste i vi primetili pad kvaliteta rezultata pretraživanja na Guglu?
Opada kvalitet rezultata pretraga na Guglu? Koristite Bing i Blekko,
I ja sam primetio nešto slično pre neki dan u pretrazi slika. Bolje rezultate sam dobijao na Bingu. Mislio sam da je to čista slučajnost 🙂
Gugl je mama.
Da citiram Željka Rihu – koristite i Yandex.com
Mišljenja sam da je ljude jako teško navići da koriste druge pretraživače, navika je to.
Hm, veoma interesantno zapažanje i ima puno primera kad Panda i Pingvin nisu odradili posao, odnosno naopako odradili posao… Samo pitanje je, da li je takvih slučajeva sa vremenom manje ili više, jer ja sam u većini opservacija pristrasan 🙂
DuckDuckGO mi je standaradna pretraga, kad zakaze vrlo lako se prebacim na Gugl. Uglavnom to bude zbog nekih lokalnih sadrzaja u koje DuckDuckGO jos uvek ne zadire duboko.
Nije privatnost u pitanju, zbog cega velika vecina koristi DuckDuckGO, vec uprvo ono o cemu se ovde razmatra. Osetan pad kvaliteta Gugl pretrage. Desava im se to s vremena na vreme i to znaci samo jedno: da se nisu ulenjili i da unapredjuju algoritam pretrage.
google, ovome trenutku može sebi da priušti par ispada, jer je jednostavno navika skoro svih. jako je malo ljudi koji vrše neke komplikovanije pretrage poput nekih malo većih istraživanja, pa samimi tim će i google ostati lidet u tom pogledu dok se potpuno ne raspadne 😀
Googlova borba protiv spamera i Black Hat SEO aktivnosti u vidu izmene algoritama pretrage (Panda Update, Pinguine 1 i Pinguine 2 Update) obice im se o glavu. Silom baba u raj ne ide, tako da krajnji cilj koji su zacrtali a to je kontekstualno placeno oglasavanje, nece lako naterati armiju internet biznisa da silom nesto plate. Zato, BOJKOT Googla !! ja iskreno da kazem korisim Bing i prezadovoljan sam.
Rodjo ja da ne komentarisem vishe?! Sta god da kazem ti banujes?!! Pa pusti mi bar jedan link na tvom blogu..
Pozdrav
Toma Varagic
da, pored toga u usa je i opala upotreba u korist binga
no bilo je toga i ranije
Ja za pirateriju odavno koristim baidu, jedino mi kineski nikako ne ide 😀
Google je ipak najbolji pretraživač koji postoji a njihove zaista neverovatno učestale promene algoritma prirodno moraju dovesti i do lošijih rezultata pretrage.Google forsira sajtove sa velikim autoritetom koji su na neki način brendovi ali su često i svaštare pa kad tražite nešto pojavljuju se njihove bezvezne stranice sa nikakvim informacijama a sajtovi koji su posvećeni temi koja vas zanima i koji imaju stotine stranica sadržaja kaoji vas zanima budu ispod u rezultatima pretrage.Po meni je primetan rast i domaćih sajtova tipa blic,blic zena ,b92 i sl. čiji članci su često očajni i korisniku ne pružaju nikakve informacije.Posebno me iznenadjuje da ovako veliki mediji kopiraju bez dozvole (video sam više desetina primera) članke sa malih sajtova koje su radili možemo reći amateri i da Google forsira ove kopirane članke u rezultatima pretrage.