U poslednjih nekoliko godina sve je više izražena potreba određenog broja osoba da “prelivanje” ogromnim količinama loših vesti, crnim hronikama, skandalima, aferama, itd. koje jednostavno “zagađuju” svest zamene sa čitanjem onih novosti koje su inspirativne i lepe. Mediji funkcionišu po principima čitanosti, i poznato je pravilo da negativne vesti mnogo lakše i prodornije dolaze do čitalačke publike, u odnosu na pozitivne vesti.
Ako pretražujete domaći ili inostrani Web sa ključnim rečima “dobre vesti” ili “good news” možete videti da sve veći broj klasičnih i online medija kreira posebne sekcije za ovaj tip vesti – jer su one ipak dovoljno potrebne da generišu posećenost koja je glavna valuta medija…
Nedavno je pušten online novinski Web sajt DobreVesti.rs (ДобреВести.срб) – Kuća dobrih vesti, sa sloganom “Naše je samo ono što drugima damo”. Ovaj sajt sa vestima ima osnovnu karakteristiku da se na njemu objavljuju samo pozitivne vesti, “da bi pokazao ono dobro u ljudima, da pozitivnim primerima i pričama podstakne i druge da slično rade…“
Npr. preporučujem da pažljivo pročitate intervju sa Predragom Damnjanovićem – Pecom, vlasnikom sajtova MyCity.rs i Vesti.rs, i biće vam jasno šta je forkus ove online novine.
Osnivač ovog projekta i glavni i odgovorni urednik “Kuće dobrih vesti” je Agneza Trpkovski koja je više od dvadeset godina radila kao uspešan novinar u Tanjug-u, i pre više od godinu dana je samostalno napustila ovaj posao da pi se posvetila kreiranju i vođenju ovog online media. Početkom ove godine je dobila startap pomoć Grada Beograda i sa ovim sredstvima je u narednih nekoliko meseci finansirala izradu Web sajta DobreVesti.rs.
Agneza ima određeni tim novinara i prevodilaca (uskoro će se pojaviti verzija ovog online medija na engleskom i ruskom jeziku), ali koji za sada uglavnom volontiraju, što znači da većinu posla oko “Kuće dobrih vesti” obavlja upravo ona samostalno.
Iako ovaj sajt postoji javno samo nekoliko dana, već su se javili određeni pojedinci, kompanije i institucije koje će podržati ovaj projekat. Kako već godinama poznajem Agnezu, siguran sam da će ovaj projekat postojati još dugo vremena, i biće uspešan…
Novi portal dnevnih novosti – DobreVesti.rs, za one kojima je dosta ubistava, skandala… ,
Neka im je sa srećom, taman, pratićemo kako se ćirilični tekstovi rangiraju na pretraživačima.
Ovako nesto je vec postojalo prosle godine, samo sto nije izgurano do kraja, niti su radili novinari na tome.
U svakom slucaju lepa zamisao i nadam se da ce uspeti.
Sto se optimizacije spomenute iznad, primetio sam da su zakupljeni .com, .net, .rs domeni, a da ne postoji redirekcija, vec 3 sajta, pa im treba skrenuti paznju.
Aplaudiram pozitivizmu uvek! Ali kada pričamo o vestima, tu sam stava da imati medije koji prate i promovišu negativne aspekte društva (dakle većina u našoj zemlji) i imati medije koji prate i promovišu pozitivne društvene pojave, promene i aktivnosti (kao ovaj medij) nije objektivan pristup novinarstvu. Niti su stvari (uvek) negativne i senzacionalističke, niti pozitivne i afirmativne. I jednima i drugima nedostaje važna stvar – nijanse sive u crno-beloj perspektivi. Osim ako je projekat dobrevesti.rs svojevrstan medijski pokret ili apel ostalim medijima…
Podržavam ovu zamisao. Mislim da nas suviše negativnosti okružuje.
Ja dosta dugo primenjujem taj koncept pa na svom portalu ne objavljujem negativne poslovne vesti.
Prvo, veliko hvala na tekstu koji je objavio Dragan Varagić, kao i na svim dosadašnjim komentarima, lepim mislima i porukama podrške koje su našoj zajedničkoj Kući dobrih vesti, uputili mnogi pojedinci i kolege novinari. Vrata našeg portala širom su (od pre četiri dana kada smo se pojavili) i sa dobrodošlicom otvorena svim ljudima dobre volje, koji žele nešto svoje da objave, za svoju dušu, kao i da pomognu da ovaj sajt bude što kvalitetniji. Da široj javnosti pokažu šta rade, čemu streme i čemu se raduju. Da napišu priče o „običnim“ ljudima koje poznaju i za koje smatraju da bi i šira čitalačka publika trebalo da zna koje skrivene talente imaju, čime se zanimljivim bave, ili su nekom već u nečemu pomogli. Jednostavno, Kuća dobrih vesti se zalaže da jedni drugima pružimo ruke pomoći i podrške ovde i sada, ne čekajući neka druga vremena, na državu i institucije. Nastojaćemo da korisnim informacijama podstaknemo ljude da se sami pokrenu, što bi se reklo, „use i u svoje kljuse“, a da na stranicama ovog portala udružimo snage da bar neke probleme rešimo. Da našim delanjem podstaknemo i one nadležne da konkretno učine nešto u nekoj oblasti i za nekog pojedinca ili malu firmu, na koje im budemo skretali pažnju u svojim tekstovima (većinom su na portalu autorski). Poručimo šta bi za nas bila dobra vest u našim životima i kakvu poruku mi svi zajednički da iznedrimo, u raznim oblastima života. Jedan od predloga bi bio da se donesu zakonski propisi koji bi obezbedili da najmanje polovina objavljenih vesti u medijima bude pozitivne, podsticajne sadržine. Svako dobro Vam želim,
Agneza Trpkovski, osnivač Kuće dobrih vesti.
Fantastično, sve pohvale, pokušajte da nakon vesti ili neke političke emisije gde kažu da je sve crno, a da treba da bude i još crnje, “skoknete” do sajta Kuće dobrih vesti, osetićete nakon toga pozitivnu promenu u srcu, duši, mozgu, probajte, videćete, kažem iz ličnog iskustva, ja samo to počela i redovno da činim nakon sumornih emisija, veliki pozdrav za sve ljude dobre volje!
Čestitke i puno želja da ima sve više materijala za stfranice Dobrih vesti, koje nam tako nedostaju. Kada bacim pogled na internet izdanja nekih novina, pa još naa čitalačke komentare, ne retko upropastim sebi dan. Toliko negativne energije, toliko osporavanja, toliko crnih misli, a ne mogu reći da su bez povoda i , možda čak, namerno prizivani. Srećno, još jednom, nekome ko ide drugim putem – svi znamo da se njime teže ide.
Jedna preporuka. Kada objavite vest poput te da je neka vladina ustanova objavila neki konkurs, recimo za bespovratna sredstva ili nesto slicno, stavite i link ka tome. Time uvecavate pozitivu duplo 🙂
Ok, ima link 🙂
lose je sto ovakvi sajtovi ne traju dugo, bar njih par koje sam ja pratila, ljudi izgube entuzijazam brzo