Početkom ove godine najavljen je rad na socijalnom programu u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja, koje zapošljava u Srbiji preko 100.000 osoba. Kako se ipak ove godine nije desilo ostvarivanje ovog sociajlnog programa, Unija sindikata radnika prosvete Srbije je najavila štrajk za septembar.
Ministarstvo obrazovanja krši zakon u poslednjih pet godina!
Prethodna vest ne bi bila ništa naročito novo da se u poslednjih nekoliko meseci paraleleno ne dešava nekoliko veoma bitnih stvari u vezi sa unapređenjem Zakona o visokom obrazovanju i ispravljanje ogromne greške da od donošenja novog Zakona u 2005. g. do danas živimo u paralelenom svetu starih i novih stručnih sprema, od kojih ove nove nisu još uvršte u veći broj Zakona koji definišu oblast zapošljavanja i plata.
Primer kršenja prava građana na osnovu nedefinisanja novih stručnih sprema može se videti u slučaju definisanja načina otpuštanja radnika u prosveti na osnovu aktuelnog Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim, srednjim školama i domovima učenika.
Na osnovu ovog dokumenta napravljen je noviji Pravilnik o tehnološkom višku koji se trenutno koristi za računanje bodova koje svaki zaposleni u prosveti mora da ima da bi se na osnovu ovog bodovanja utvrdio tehnološki višak.
Ispostavilo se da se aktuelni Poseban kolektivni ugovor u prosveti u procentu većem od 99 odsto prepisuje u poslednjih 7-8 godina (izvor blizak Uniji sindikata prosvete), uključujući i deo koji se odnosi na stepen obrazovanja, bez obzira na to što od 2005. g. taj sistem obrazovanja ne stoji. Ministarstvo prosvete (Ministar) redovno potpisuje izmene ovog Ugovora svake godine u poslednjih pet godina!
Kao suprotan primer ove loše prakse može se videti još 2008. g. kada je promenjen Zakon o državnim službenicima, prema kojem su upravo zamenjeni stari stepeni obrazovanja sa novim.
Problem u konkretnom slučaju nalazi se u činjenici da više obrazovanje ne postoji od 2005. g. a u sklopu aktuelnog Pravilnika o tehnološkom višku u prosveti nema definisanih drugih stepena obrazovanja sem više škole i stručne spreme VII-1 i Master.
Šta se dešava sa legalno završenim studentima trogodišnjih akademskih i strukovnih studija, završenim studentima četvorogodišnjih akademskih studija (koji nemaju titulu Master, jer treba da završe još jednu godinu) – da li se oni svi nalaze u kategoriji više škole?
Postoji predlog Nacionalnog okvira kvalifikacija, koji još nije usvojen, i koji bi trebalo da označi početak rešavanja ogromnog problema koji ima većina sadašnjih i bivših studenata koji su počeli i završili studije po novom Zakonu o visokom obrazovanju. Dodatni problem je što su pre dva dana usvojene izmene Zakona o visokom obrazovanju, koje predstavljaju samo “čistu kozmetiku”.
Prvi aktuelni problem je sama nemogućnost zapošljavanja u organizacijama koje se veoma “predano” drže aktuelnog šifrarnika zanimananja i stručne spreme, koji naravno nije usklađen sa novim Zakonom. Ovo je tipičan primer kršenja prava na rad u odnosu na aktuelni Zakon o visokom obrazovanju, koje je onemogućeno drugim pod-zakonskim aktima koja nisu ažurirana.
Drugi aktuelni problem je vezan upravo za bodovanje plata u organizacijama koje tako obračunavaju lične dohotke, kao i predstavljeno bodovanje na osnovu kojeg će neko ostati bez posla samo zato što Država nije kompletno uredila oblast novih stručnih sprema i njihov odnos sa starim stručnim spremama.
Stvari će se dodatno iskomplikovati kada se prema planu iz agende EU na temu obrazovanja napokon pravno izjednači sistem formalne i neformalne edukacije (za ovo postoje neverovatni otpori, kao što je npr. izričito protivljenje dodavanja sistema kombincije formalne i neformalne edukacije u formi strukovnog Mastera – MBA).
Obzirom da se predstavljeni problemi direktno tiču kršenja prava na rad zbog nesposobnosti države da pet godina razreši problem sa stručnim spremama, kontaktirao sam Zaštitnika građana i informisao sam ga o ovom problemu.
Da li će se nešto pozitivno povodom svega ovoga uskoro desiti – videćemo.
Ministarsto prosvete krši Zakon o visokom obrazovanju - Socijalni program za prosvetu,
Postovani,
Ovo sve sto ste naveli je tacno.
Ali mnogo gore od svega toga je sto nacelnici skolskih uprava kao i prosvetni inspektori koje postavlja ministarstvo prosvete, pogresno tumace (ponekad namerno ili slucajno) zakone i mi se vrtimo u vrzinom kolu neinformisanosti. Kada cela nepravedna stvar dodje do suda prosvetni radnici gube sporove jer opet ti isti gore pomenuti drzavni namestenici potezu svoje veze kako bili u pravu.
[…] pročitati kako biste saznali i naučili što više o navedenim temama. Jučerašnji blog post Ministarstvo prosvete krši Zakon o visokom obrazovanju – Socijalni program za prosvetu CITAT: ……….Prvi aktuelni problem je sama nemogućnost zapošljavanja u […]
Sve je tačno. Ne radi se samo o povredi prava na rad već o diskriminaciji ljudi koji su završili strukovne studije (osnovne i specijalističke). Zakonom o državnim službenicima zamenjeni su stari stepeni obrazovanja sa novim, ali je perfidno doneta izmena Zakona o državnoj upravi i to Član 2 u okviru njega član 84. st. 3 je promenjen i glasi: “Za vođenje upravnog postupka i odlučivanje o pravima i obavezama fizičkih i pravnih lica može biti ovlašćen samo državni službenik koji ima stečeno visoko obrazovanje drugog stepena, odnosno završene master akademske studije ili visoko obrazovanje stečeno u skladu sa propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju i koje je zakonom izjednačeno sa akademskim nazivom master. Nijedan zakon nije usklađen sa drugim i svako tumači stručne spreme na svoj način. S obzirom na to strukovne škole bi trebalo ukinuti, a i fakulteti bi trebalo da prestanu da organizuju spec. strukovne studije jer je očigledno da to niko ne priznaje!
Molim sve zainteresovane koji žele da prisustvuju sastanku struk. specijalista, da mi se jave porukom na mail: [email protected]
Ne ustručavajte se, krećemo u ozbiljnu borbu. Vašim prisustvom možete doprineti planiranju, predlaganju konkretnih rešenja za ostvarivanje cilja a to je svakako poštovanje Zakonom garantovanih prava specijalista u svim oblastima. Više informacija možete dobiti na fejsbuk grupi Specijalističke strukovne studije i blogu specijalističkeblogspot. Očekujem vaše prijave.