Da li vam se desila na vašem blogu iznenadna pojava osobe koja počinje intenzivno da komentariše sve i svašta, odgovara na postavljena pitanja u komentarima kao da su njemu (njoj) postavljena – a nisu, postavlja (suviše) veliki broj pitanja u vezi sa temom, i sl.?
Kada se radi o neadekvatnim odgovorima (komentarima), to nije problem – jednostavno se izbrišu (ili se veći broj “košer” komentara spoje u jedan komentar, ako su u jednoj temi od jedne osobe). Ali, šta raditi ako su komentari OK, ali ih ima suviše na puno mesta?
Obično godi imati dosta komentara na postove, ali je cilj imati takve komentare koji doprinose temi posta. Možete na većem broju mesta kod nas videti blogove sa velikim brojem komentara, ali kada krenete malo da ih čitate, videćete da ti komentari veoma često ne doprinose baš puno tematici samog posta.
Kada se ovakvoj situaciji pridoda osoba koja neprestano dodaje veliki broj komentara na različite postove, ili komentar na komentare u jednom postu; ako vam to smeta, najbolji savet je: pustite je – proćiće 🙂
Naravno, to treba i izdržati 🙂
Slati mailove tipa: “hajde malo o’ladi”; “veoma je lepo što volite ovaj blog, ali mogli biste malo manje komentarisati” i sl., mogu samo dovesti do toga da takva osoba prestane sa komentarima “za vjeki vjekov”, čak i da prestane sa dolaženjem na blog posle ovakve “kritike”. To ne bi trebalo da vam je u interesu.
Razlog zašto pominjem ovu pojavu (koja nije baš toliko česta, ali je ima) jeste što će se uskoro kod nas na blogosferi pojaviti blogovi sa uslovima korišćenja, gde će akcenat biti upravo na pravilima komentarisanja koja će uslovljavati da li će komentar biti objavljen ili ne. Videćemo da li će ovakav sistem moći uspešno da funkcioniše kod nas, ali inostrana najbolja praksa iz ove oblasti govori da pravila komentarisanja ne smanjuju ukupan broj komentara sa porastom interesa “komentatora” da se njihov komentar pojavi na posmatranoj Web lokaciji.
Da napomenem, na ovom blogu neću uvoditi ovakva pravila obzirom da praksa pokazuje veoma lepe i korisne komentare po postovima, kada ih uopšte ima 🙂
Kako se (da li se) rešiti komentatora - “davitelja”?,
Čitajući blogove, i ja sam naišla na ovu pojavu sa hiperprodukcijom komentara, tipa: 1. dobro veče 2. dobro veče 3. ja došla 4. dobro, koji uglavnom nemaju veze sa temom. Izgleda mi da tu nema ništa sem dobrog “zezanja” i verovatno…. neverovatnog zadovoljstva pisca posta kad “pukne” tristoti…četiristoti… 🙄 Ne znam, u čemu bi drugo bio fazon?
Sjajan početak teksta, pa ispade opet najava nečeg u najavi 😀 Ali ok. Sreo sam se sa takvim osobama, koje znaju da ugnjave i zasmetaju… Nego što se tiče komentara “Prviiiii”, “Dobro veče”, “Samo da se javim” i slično, primetih da su uglavnom česti na nekim “zajednicama” gde se dosta ljudi oseća kod kuće, i em što autori svaki post nazivaju blogom, em što komenatatori koriste komentare kao chat, pa nikom i ne smeta to nefunkcionalno komentarisanje… Jednostavno, “domaća atmosfera” na kakvu nismo navikli, gde se dobacuje međusobno i priča svako sa svakim kratko i isprekidano…
Ta “najava” me je asocirala na ovu pojavu o kojoj sam pisao – odatle ideja za text, pa sam to naveo.
Imaš zanimljivih komentara i razmišljanja na tu temu ovdje: http://www.nebojsagrbacic.com/2008/nivas-commenting-sistem-smrt-minusarima/
Ukratko, na portalu na kojemu radim smo imali (imamo) pravi mali rat s takvim korisnicima, ali je to otišlo korak dalje, spominju se tužbe, istražuju se pozadine. Evo baš noćas je bio spamm udar dva nicka s jednog IP-a koji nas je pokušao satrati psovkama i uvredama u komentaru. Ovo “proći će” je tek rijetko kad rješenje. Nažalost. 🙁
Da, ovo je malo drugačiji povod za istu priču. Postavio sam i ja komentar kod tebe 🙂
A zato mi nekad ne radi sistem ostavljanja komentara 🙂
Dobri WordPress i mogućnost moderacije komentara prije objavljivanja… 😆
Kako zanimljiva tema posta. Kada blogera (a to je moj slučaj) prođe inicijalno oduševljenje shvati da dobar blog čine kvalitetni postovi, a ne komentari, zapravo ne kvantitet komentara.
@Dragan: ne bi bilo loše da sačiniš neko detaljnije uputstvo za rešavanje ovog “problema” sa nekim primerima. Pomoglo bi, posebno nama početnicima 😎
Evo jednog zanimljivog teksta o tome ko je vlasnik komentara… Nadam se da ne odskače mnogo od teme 🙂
http://www.webpronews.com/topnews/2008/06/16/who-owns-blog-comments
Мислим да је најбоље када се опаске уређују од стране власника дневника. Блага успореност објављивања одаљава људе од остављања бесмислених опаски. Ипак, да би то имало смисла, власник мора да проводи цео дан испред рачунара јер је лоше да неко остави опаску и да се она појави за три дана. Ово што сам препоручио изгледа као најбоље решење за дневнике које на истом месту води више људи. Када дневник води један човек и када посећеност није огромна, вероватно је најбоље решење ово што си препоручио у чланку.