Realno je potrebno da se stalno ističe kako se u Srbiji živi sve lošije, ali ono što se zbog toga previđa je činjenica da ipak ne žive svi građani loše. Prema podacima kompanije Gemius iz januara 2014. g. od oko 3 miliona korisnika interneta koji pregledaju domaće veb sajtove 177.000 osoba ima lična primanja iznad 50.000 dinara, a 613.000 internet korisnika ima prihode po domaćinstvu iznad 70.000 din. Nešto iznad 1 odsto stanovništva Srbije ima primanja po domaćinstvu preko 130.000 din. Na osnovu ovih podataka i na osnovu sličnih istraživanja i uvida u APR, može se videti da nekoliko desetina hiljada kompanija ne posluje loše. Ovi pojedinci i kompanije sigurno mogu da izdvoje neka sredstva za pomoć onima kojima je u Srbiji stvarno pomoć potrebna, naročito deci…
Kako sistemski planirati donatorstvo?
Svih ovih godina svesni pojedinci i kompanije doniraju različite poklone u vidu materijalnih dobara i novca za pomoć onima kojima je ta pomoć potrebna.
Kako je poznato da je mnogo manje kompanija koje su u situaciji da doniraju sredstva tamo gde su potrebna u odnosu na ovdašnje potrebe za donacijama, veoma je važno da kompanije koje se iz filantropskih ili bilo kojih drugih razloga odluče za kontinualne donatorske aktivnosti pripreme za sistemsko pružanje pomoći tamo gde one smatraju da je to potrebno.
Praksa u pristupu doniranju velikih internacionalnih kompanija koje imaju posebne sektore za društvenu odgovornost preduzeća (Corporate Social Responsibility – CSR) može se primeniti sa aspekta kreiranja sistemskog pristupa načinima doniranja opredeljenih sredstava organizacije:
- Odabir oblasti doniranja. Organizacije najčešće uže opredeljuju oblasti u kojima će plasirati sredstva na nivou kontinualne pomoći odabranim oblastima, ili periodične izmene oblasti, u odnosu na strateško opredeljenje organizacije za pravce društveno odgovornog delovanja. Kako u svim oblastima društvenog života postoji potreba za donacijama, organizacije se obično opredeljuju za za one oblasti u kojima se zna da uvek postoji velika potreba za različitim vrstama pomoći – razvoj lokalne zajednice, i u kontekstu toga odabir posebnih segmenata tog razvoja; podrška rizičnim grupama stanovništva (kao što su deca, stari, invalidi…); različiti vidovi podrške mladima; podrške u slabo-profitnim oblastima kao što su kultura, umetnost, mali sportovi i sl.; podrška na nivou osposobljavanja osoba za rad, samozapošljavanje, preduzetništvo, a u poslednje vreme podrške na nivou uspostavljanja prakse socijalnog preduzetništva, i sl. Organizacije koje imaju velika iskustva u doniranju sredstava obično specijalizuju svoje društveno odgovorne aktivnosti na uske odabrane segmente donacija iz razloga poboljšanja efekata usmeravanja svojih donatorskih aktivnosti.
- Kreiranje godišnjih planova doniranja. Kako se svake godine u odnosu na poslovne rezultate organizacije obezbeđuju slobodna sredstva za donacije, tako je poslovno logično da se u istoj frekvenciji kreiraju i planovi za usmeravanje tih sredstava. U praksi se pokazalo da najbolji efekat donacija organizacija ima manji broj donacija koje mogu realno da pomognu odabranim ciljnim grupama u ograničenom vremenu trajanja donacije. To se postiže udruživanjima organizacija koje sa manjim sredstvima diverzifikuju oblasti donacija, ili obezbeđivanjem većih budžeta za manji broj odabranih oblasti donacija.
- Kreiranje korporativnih fondacija i udruživanje većeg broja korporativnih donatora u veće fondacije. Sistemski pristup društveno odgovornog ponašanja organizacija vodi u izdvajanje posebnih poslovnih celina – fondacija čiji je osnovni posao upravljanje načinima doniranja sredstava u odabranim oblastima društveno odgovornog delovanja.
Primer usmeravanja oblasti donacija – UNICEF-ovi programi donacija deci
Kako je najvažnije da zbog uspeha donatorskih aktivnosti pažnja organizacije bude usmerena na segmente mogućih oblasti doniranja, u slučaju aktivnosti najrelevantnije organizacije za decu – UNICEF može se na sistemskom nivou odabrati jedna ili više oblasti za donatorska ulaganja:
- UNICEF podržava aktivnosti dece od rođenja do polaska u školu koja su najviše marginalizovana u Srbiji.
- UNICEF deluje u svim sektorima kako bi izgradio sveobuhvatan pristup zdravlju deteta.
- UNICEF sarađuje sa vladom, opštinama, školama, nastavnicima i roditeljima kako bi za sprovođenje inkluzivnog obrazovanja kao zakonske obaveze u Srbiji bili obezbeđeni neophodni resursi, kapaciteti i standardi.
- UNICEF radi na tome da svako dete u Srbiji ima porodicu, sa posebnim naglaskom na decu koja su u najvećem riziku da odrastu u domovima – decu sa smetnjama u razvoju i decu iz zaista najsiromašnijih porodica.
- UNICEF radi u velikom broju sektora sa mnoštvom partnera u cilju rešavanja pitanja nasilja u domovima, školama i zajednicama.
- UNICEF obezbedjuje da maloletničko pravosuđe bude restorativnog karaktera i da pomogne deci da se vrate u društvo, a ne da ih dalje gura na put kriminala i isključenosti.
- UNICEF pristupa rešavanju problema koji adolescente odvlače od društva.
- UNICEF blisko sarađuje sa državnim i međunarodnim sportskim savezima, sportskim organizacijama, nevladinim udruženjima i medijima na pružanju podrške pravu dece na igru, upućivanju važnih poruka, mobilisanju partenrstava i na obezbeđivanju dugoročnog razvoje dece, porodica i zajednica.
- Cilj programa „Škola bez nasilja“ jeste stvaranje bezbedne i podsticajne sredine za učenje, rad i razvoj. U okviru ovog programa nasilje je definisano kao svaki oblik ponašanja koji ima za cilj namerno nanošenje psihičkog ili fizičkog bola drugome.
Pokrenite se!
Za sprovođenje određenih programskih aktivnosti, UNICEF u Srbiji mobiliše podršku građana i korporativnog sektora.
Vaša donacija, u skladu sa Vašim željama i mogućnostima je direktan doprinos radu UNICEF-a na poboljšanju uslova za decu u Srbiji.
Uplatu možete izvršiti na UNICEF-ov račun u Banci Intezi, račun broj: 160-666-18 ili u Komercijalnoj banci A.D. Beograd 908-20501-70, poziv na broj 43973-0070000000009, svrha uplate: 922 – „Podrška UNICEF-u Srbija“
Podržimo rad UNICEF-a u Srbiji, slanjem SMS poruke na broj 9656. Ovaj inovativni servis omogućava korisnicima Telenor mreže da postanu članovi Kluba prijatelja UNICEF-a, zajednice koja svojim redovnim mesečnim donacijama učestvuju u stvaranju uslova da sva deca dobiju jednake šanse za srećno detinjstvo.
Partner teksta UNICEF u Srbiji.
Društveno odgovorno ponašanje kompanija u praksi: Zašto i kako kompanije treba da podrže UNICEF u Srbiji?,