Kada se pogledaju liste najposećenijih sajtova prema servisu Alexa u Srbiji, Hrvatskoj i BiH, može se videti da velika većina najposećenijih sajtova nisu domaći sajtovi, nego najposećeniji svetski sajtovi, što je i sasvim logično.
Bez obzira što su Alexa podaci o posećenosti indikativni, a ne precizni, upravo je indikativno da se internacionalni sajtovi nalaze na vrhu najposećenijih sajtova u regionu, ali je tako i širom sveta. Slično, baš bi bilo lepo javno objaviti rejting inostranih televizija u mestima gde ima puno domaćinstava koje koriste kablovske sisteme (kao npr. Novi Sad).
Google je npr. u Srbiji bar deset puta posećeniji od najposećenijeg domaćeg sajta, što se lepo može videti iz statistika posećenosti (i kada imate reklamu ili link na tim sajtovima). Interesantno je da su u za razliku od Srbije, gde je na prvom mestu Google. com (a google.co.yu na 12. mestu), u Hrvatskoj je Google.hr na prvom mestu (Google.com na petom), i u BiH Google.ba je na prvom mestu (Google.com na 6. mestu). Google će verovatno poboljšati rejting lokalnog sajta u Srbiji, kada počne korišćenje .rs domena.
Youtube.com je u Srbiji na 3. mestu, u Hrvatskoj na 2., a u BiH na 5. mestu. MySpace.com i Facebook.com su u Srbiji na 4. i 5. mestu (respektivno), u Hrvatskoj na 6. i 4. mestu (respektivno), i u BiH na 12. i 7. mestu (respektivno). Znači, i u regionu socijalne mreže zauzimaju veoma značajno mesto među najposećenijim sajtovima (u BiH je Dernek.ba na drugom mestu)
Iz tabele se vidi da u Srbiji ima samo jedan domaći sajt među prvih 10, a u Hrvatskoj i BiH po 3 sajta.
Bez obzira na to da li neko želi i može da ospori ove rejtinge (što se tiče domaćih sajtova na listama), veoma je logično što se baš navedeni internacionalni sajtovi nalaze na listama najposećenijih.
Bar 7 od 10 top sajtova u Sr, Hr i BiH su internacionalni!,
Zbog nekih svojih projekata redovno pratim ovu listu i rejtinge, i stvarno je zanimljivo koliko malo domaćih sajtova je i u prvih 100, koje alexa prikazuje besplatno (dalja lista se plaća)…
popravicemo to 😉
Konkretno za bosnu je najveći problem što je tržište maleno a podjeljeno na tri dijela….
Znate na šta mislim 🙂