Prošla godina u Srbiji na planu razvoja e-trgovine je bila u znaku aukcijskih sajtova, dok je ova godina definitivno obeležena pojavom većeg broja sajtova posvećenih grupnoj kupovini.
Razgraničenje pojmova
Praktično svi ovdašnji sajtovi iz oblasti koja se naziva Social Commerce (bukvalno prevedeno društvena trgovina – bolje, grupna trgovina) su praktično Web lokacije koje okupljaju grupe pojedinaca da bi povoljnije kupili proizvode koji su na ponudi, uz mogućnost ostvarivanja velikog popusta ako određeni broj osoba kupi određeni poizvod.
Drugim rečima, u ovim krajevima počinje da se razvija jedan segment grupne trgovine, pod nazivom grupna kupovina – nedostaje deo koji se odnosi na grupnu prodaju.
U svim varijacijama grupne trgovine osnova poslovne logike su uštede – ili na strani prodavaca, i/ili na strani kupaca. Ovo je upravo i razlog zašto je ovaj vid trgovine veoma perspektivan, ali ne svima koji bi želeli da naprave ovakve sajtove! Za ospeh ovakvog poslovnog modela potreban je kritičan broj korisnika (kupaca, prodavaca, ili i kupaca i prodavaca).
Trend grupne trgovine se veoma brzo preselio iz svetskih aktuelnih trendova u ovdašnje okruženje, iz prostog razloga što se radi o potencijalno veoma dobrom poslovnom modelu, jer je u osnovi poznat i potreban kupcima – kako nešto kupiti što jeftinije.
Koncept grupne kupovine postoji inače na Webu u različitim oblastima, gde se određeni broj osoba spontano okupi da bi povoljnije kupili neki proizvod (osnovna karakteristika ekonomije obima u kojoj živimo). Takođe, drugi sinonim koji se u ovom slučaju često koristi jesu grupni popusti, ali ovaj vid prodaje je još češći u svetu van Interneta, pa ga iz tog razloga nije zahvalno koristiti u vezi sa grupnom kupovinom na Internetu.
Trend pojave sajtova za grupnu trgovinu omogućuje da se na jednom mestu specijalizuje sistem ponude i potražnje po principu participacije većeg broja učesnika u trgovini, na osnovu interesa, saradnje i dobrovoljnosti (društvena komponenta trgovine).
Primer: Naked Wines – Kako iz ovih krajeva organizovano izvoziti vino u Englesku?
Postojeći domaći sajtovi iz oblasti grupne trgovine nisu još dovoljno razvijeni, ni ne prikazuju sve mogućnosti veoma moćnog sistema grupne trgovine. Iz tog razloga prikazaću veoma ilustrativan primer servisa Naked Wines, koji objedinjuje na jednom mestu karakteristike grupne kupovine i grupne prodaje.
Ovaj sistem grupne trgovine nastao je krajem 2008. g. u Engleskoj. Servis trenutno ima oko 80.000 korisnika i svake nedelje ovaj broj se povećava za 1.000 novih kupaca vina. Pored ovog sajta, vina se prodaju na većem broju specijalizovanih Web lokacija za prodaju vina, uključujući i poznate servise BBC GoodFood i JamieOliver.com.
Kao rezultat ovog poslovanja, kompanija će ove godine imati prihod od 9 miliona funti (više nego duplo u odnosu na prvu godinu poslovanja), a očekuje se da će servis doživeti punu profitabilnost (vratiti uložena sredstva u investicije) naredne godine.
Poslovni model
Logika celog poslovnog modela je u osnovi jednostavna:
- U Engleskoj preko 90 odsto prodaje vina ide na jeftina vina u cenovnoj kategoriji do 10 funti. U ovoj cenovnoj grupi se nalaze i veoma kvalitetna vina iz Južne Amerike i Australije.
- Postavlja se pitanje na koji način da se poveća prodaja domaćih kvaltetnih vina, ili drugih uvoznih vina koja nisu konkurentna sa cenom – odgovor je u ekonomiji obima: Vinar treba da odluči da li mu se isplati da proda mesečno deset flaša vina po ceni koju misli da dobije, ili da proda 1.000 vina mesečno (i više) po ceni koja konkuretna većini vina u ponudi na engleskom tržištu.
- Poslovni model Naked Wines dodatno omogućuje smanjivanje troškove svih klasičnih posrednika u prodaji – oni nestaju! Distributeri, finansiranje čekanja na prodaju, skladištenje, dužina pregovaranja, dolasci u UK… Trošak ovih aktivnosti može da se prebaci u smanjenje cene Vina na razumnu meru. Drugim rečima, ovaj model omogućuje vinarima da mnogo jednostavnije, brže i jeftinije plasiraju svoja vina na englesko tržište!
- Kupci dobijaju veoma raznoliku ponudu kvalitetnih vina iz celog sveta, koje do sada nisu mogli da probaju, i to sve po povoljnim cenama.
Dodatno interesantan momenat je mogućnost avansnog finansiranja kompletnog kontigenta vina, i pre nego što počne berba (obično oko 50.000 funti), i to na način da kupci vina mesečno sa 20 funti finansiraju određenog vinara (koji to zatraži), a zauzvrat dobijaju besplatno uzorke novih vina koje proizvede taj vinar.
Ispostavilo se da u celoj ovoj priči najveći problem predstavljaju upravo vinari, koji u većini nisu spremni da se odreknu svog “rigidnog” modela cenovne politike, čak ni po cenu dramatičnog uvećavanja prodaje vina na mesečnom nivou (“Mi proizvodimo kvalitetna vina, i naša cena je zato takva kakva je”).
Rowan Gormley, osnivač i direktor Naked Wines, predlaže vinarima da razmisle o tome da ovaj servis praktično omogućuje pristup kupcima do njihovog vina, a da ako se brend pokaže dovoljno kvalitetan, tada se mogu prodavati različite varijante jeftinijih i skupljih vina.
Prodaja nastaje tamo gde se rešavaju problemi
Kao posledica poslovnog modela Naked Wines, u Engleskoj je aktuelna diskusija na temu budućnosti proizvodnje i prodaje vina, u odnosu na social commerce model direktnog objedinjavanja kupaca i proizvođača vina.
Iz ovog primera se može videti da inteligentnim rešavanjem problema u poslovnim procesima klasičnog poslovanja koriščćenjem Interneta, može se veoma brzo dođi do uspešnih modela prodaje na Internetu. Ono što omogućuje koncept grupne trgovine jeste veoma jednostavno objašnjenje koristi za sudeonike u procesu trgovine – popusti za kupce i povećanje prodaje (smanjenje troškova) za proizvođače.
Interesantno je primetiti da pomenuti Naked Wines u ponudi za sada nema vina iz ovih krajeva – pa prenesite vašim poznanicima i prijateljima koji prave vina da je moguće prodavati vina iz ovih krajeva i preko ovog servisa, da možda i na ovaj način mogu prodavati dosta vina u Engleskoj.
Ne znam samo zasto moraju da ubacuju to social u sve. Ne moraju da razmenjuju slicice i lajkuju postove jedni drugima da bi zajedno nesto kupovali ili prodavali 🙂
Oba modela su odavno poznata kao buyers marketplace i sellers marketplace i kao takvi preneseni na web jos 90ih pa je dodato i ono cuveno e- ispred marketplace. Prvo B2B pa onda na sve ostale n2n.
Recimo kada bi se malinari udruzili i preskocili posrednike u trgovini sa kupcima u inostranstvu, sellers e-marketplace bi bio idealno resenje za ponudu. Naravno, morali bi da kupe i svoje hladnjace, srede transport, rese papirologiju oko izvoza i izbegnu reprekusije posrednika…ali hej, online biznis je biznis kao i svaki drugi 🙂
Nisam napomenuo da u sklopu Naked Wine servisa postoji interna društvena mreža u kojoj kupci vina komentarišu vinare i njihova vina, ali i dogovaraju se za avansna plaćanja određenim vinarima i sl.
Model je sličan e-marketpaces modelu iz devedesetih, ali ipak u sebi ima komponente društvenih mreža. Što su ovi modeli više realno umreženi (social networks koncept), to su efikasniji i bolji.
Ovo je odličan model ali trebaće malo vremena da zaživi kod nas. Trenutno većina vinara ovde nema zaokružen marketinški identitet a ni internet kultura nije na visokom nivou pa će trebati dosta energije da bi im se uopšte objasnio ovakav koncept.
Ima naravno i nekih koji dosta ulažu u marketing a neki na svojim sajtovima imaju e-prodavnice preko kojih možete kupiti njihova vina po nižim cenama.
Još jedan problem sa našim vinima su visoke cene, imao sam prilike da pijem neka bugarska vina koja su fantastična a jeftinija od naših sličnog kvaliteta. Mislim da bi ulaskom na tržište kao što je UK imali užasnu konkurenciju sa kojom se većina ne bi mogla nositi.
@Marko Radović upravo je caka u tome da se na ovaj servis može prijaviti bilo koji ovdašnji vinar. Da bi prodaja bila uspešna moraju se ili prilagoditi, ili neće uspešno prodavati. Hvala Bogu ima onih koji prodaju, pa ne mora to svako da radi uspešno ako ne zna kako.
Sam vlasnik Naked vines kaže da razlika u ceni od jedne funte može da duplo poveća ili smanji prodaju.
[…] i Marko bi direktno mogli da utiču na povećanje izvoza vina iz Srbije, naročito ako prouče studiju slučaja NakedWines. Rating: 0.0/10 (0 glasova […]
dali postoji neka free skripta za nesto nalik ovim sajtovima..?hvala