Mesecima mediji u SAD i u svetu izveštavaju o zatvaranju velikog broja trgovina po Americi, uključujući i velike lance trgovina kao što su JCPenney, Macy’s, Sears i Kmart. Očekuje se da će se u narednim mesecima u SAD zatvoriti preko 3.500 različitih trgovina.
Od oktobra meseca prošle godine otpušteno je preko 89.000 radnika u trgovinama po SAD, što je više od ukupnog broja zaposlenih u rudarstvu SAD.
Za sada se još ne mogu predvideti društvene i političke posledice velikog broja otpuštanja u trgovačkom sektoru, obzirom da se radi o radnicima sa manjim platama, i koji se teže zapošljavaju u drugim oblastima.
U trgovini SAD zaposleno je oko 10% radnika, što znači da svaki deseti radnik u Americi može veoma realno biti zabrinut za svoj posao. Očekuje se da će se promene u sektoru trgovine u SAD dešavati naradnih godina na sličan način kako se to dešavalo u sektorima različitih klasičnih industrija (fabrika) koje su se zatvarale proteklih decenija, usled velikih tržišnih promena.
Preporuka je pročitati tekst “Is American Retail at a Historic Tipping Point?“.
Amerika se nalazi na velikoj prekretnici (tipping point) u oblasti trgovine, i većina stručnjaka se slaže da klasična trgovina više nikada neće biti ista, odnosno da se brojke (poslovni rezultati) koje su postojale u klasičnoj trgovini više neće vratiti.
2 glavna razloga krize trgovine u Americi – hiper-konkurencija i razvoj e-trgovine
Veliki broj poslovnih analitičara se slaže sa ocenom da je jedan od glavnih razloga krize u klasičnim trgovinama u SAD preveliki broj trgovina, koji je po glavi stanovnika drastično veći u odnosu na ostale države. To je i razlog zašto se ovakav trend masovnog zatvaranja trgovina ne vidi u drugim državama na svetu.
Kada se prethodno pomenuti podatak ukrsti sa statistikama rasta e-trgovine u SAD u poslednjih sedam godina – stvari postaju očigledne: 30 milijardi dolara godišnje u periodu od 2010. do 21014., a u poslednje tri godine porast e-trgovine je gopdišnje 40 milijardi dolara. Ovakav razvoj e-trgovine je najviše uslovljen porastom ponude dostave robe na nivou istog dana (u roku od 24 sata).
Pored pomenuta dva glavna razloga krize trgovine u Americi, potrebno je napomenuti još dve velike promene koje su se tamo desile u poslednjih desetak godina:
- Velika promena navika u kupovini, naročito u segmentu kupovine novih proizvoda po svaku cenu. Od finansijske krize, ogroman broj osoba sve više upotrebljava korišćenu robu – da bi smanjili kupovinu proizvoda koje možda jednom ili nekoliko puta samo koriste. To je proizvelo generalno smanjenje porasta kupovine proizvoda kakvo je postojalo pre finansijske krize.
- Jedan od veoma važnih trendova generalnog smanjenja obima trgovine u SAD jeste sve veći porast ulaganja ličnih sredstava u različite aktivnosti kao što su rekreacija i turizam – u korist smanjenja kupovine proizvoda široke potrošnje.
Klasična i e-trgovina u ovim krajevima je potpuno drugačija!
U narednih 15 do 20 godina u ovim krajevima se ne očekuju velike promene u oblastima klasične trgovine, i za to postoji veći broj razloga:
- Konkurencija u segmentu prodaje robe široke potrošnje (veći marketi) nije dovoljno velika, ni kvalitetna.
- U poslednjih nekoliko godina društvene aktivnosti se masovno sele u velike markete, što će se nastaviti u narednim godinama.
- Podaci o poslovanju klasičnih trgovina pokazuju da stabilne klasične trgovine imaju sve bolje poslovne rezultate – ako su u modelima poslovanja koji su usaglašeni sa aktuelnim potrebama stanovništva.
- U ovim krajevima nije nikada postojala preterana konzumeristička aktivnost, ona je nastala krajem prošlog i početkom ovog veka – što znači npr. da je ovde oduvek bilo normalno kupovati korišćene stvari…
Sve navedeno ne znači da ovde e-trgovina ne raste u većoj meri nego što raste obim klasične e-trgovine, ali su tendencije rasta i razvoja e-trgovine sa drugačijim prioritetima:
- I dalje je veliko nepoverenje u e-trgovinu generalno, odnosno veliki broj e-prodavnica ne posluje po propisanim zakonima u vezi sa klasičnom i e-trgovinom.
- Nedovoljna ponuda kvalitetnih proizvoda i usluga po konkurentnim cenama i dalje dovodi do porasta e-kupovine u inostranstvu.
- I dalje postoje veliki problemi u troškovima distribucije proizvoda, naročito u segmentu prekogranične trgovine.
- Sistemski problem sa poreskom politikom koji je glavni generator sive ekonomije smanjuje mogućnost značajnijeg rasta legalne e-trgovine.
- Kupovna moć određuje i načine dominantne prodaje i kupovine na internetu – preko sajtova koji predstavljaju onlajn kvantaške pijace, odnosno modifikovane oglasnike (npr. KupujemProdajem), koji, na žalost, zbog poreske politike se ne koriste od strane klasičnih kompanija.
U narednih godinu dana značajno će se povećati poverenje kupaca u domaće e-trgovine – licenciranje e-prodavnica
U sklopu konferencije “E-trgovina” od 26. do 28. 04. 2017. na Paliću biće predstavljen nastavak projekta licenciranja domaćih e-trgovina – E-trustmark, koji je nastao u sklopu EU projekta “Razvoj e-poslovanja u Srbiji“.
Licenciranje e-trgovaca u narednom periodu će omogućiti značajni porast poverenja u e-trgovinu na sledeći način:
- Omogućavanje jednostavne provere e-trgovca da li radi po svim zakonima,
- provera da li e-trgovac i kako kvalitetno obavlja sve procese e-trgovine,
- mogućnost jednostavnog uklanjanja onih e-trgovaca koji nastave sa lošom poslovnom praksom sa liste preporučenih e-trgovaca.
Inače, nedostatak poverenja u kupovinu preko interneta se pojavljuje u svim dosadašnjim istraživanjima kao ključni faktor nedovoljnog razvoja ove oblasti u ovim krajevima.
P.S. U posebnom tekstu ću pisati o najnovijim trendovima iz oblasti uticaja interneta na klasičnu trgovinu i kako se ona menja zbog interneta…