Procena je da manje od 5 odsto korisnika Interneta u Srbiji koristi mogućnost praćenja većeg broja omiljenih sajtova preko RSS tehnologije. To su one narandžaste sličice koju je većina korisnika videla, čak i saznala (zapamtila) kako se zovu, ali većina ipak do sada nije probala čemu to služi i kako to radi: ili .Bez obzira što značajna većina korisnika Interneta u svetu (i kod nas) veoma slabo poznaje mogućnosti online okruženja, interesantno je da određeni (ne mali) broj Internet profesionalaca takođe ne koristi RSS feed tehnologiju, iako praćenje većeg broja sajtova sa jednog mesta značajno štedi vreme… Obično su razlozi za to prezauzetost svojim poslovima u poslednjih nekoliko godina, koja je povod za ne-probanje “novotarija”: nema se vremena za gubljenje!Najbolje uspehe u “ubeđivanju” početnika i iskusnih korisnika Neta da počnu praćenje sajtova preko RSS čitača imao sam isključivo kada sam im lično pokazivao prednost korišćenja ove tehnologije, bez obzira što sam davao linkove do tekstova na tu temu (u knjizi Blog osnove takođe postoji deo na temu upotrebe RSS-a).
Evo još jednog pokušaja: Pratite na jednostavan način vaše omiljene sajtove preko , ili servisa .
GoogleAko već imate otvoren nalog na Google-u, veoma jednostavno možete dodati RSS izvor od vaših omiljenih sajtova na servis iGoogle ili RSS čitač Google Reader:- Ako vidite ovakvu sličicu (ikonicu) , klikom na nju preko omiljenog sajta dobijate sledeću mogućnost izbora…- Ako izaberete dodavanje na Google Home Page, dobijate servis iGoogle do kojeg možete doći i preko lokalizovanog pretraživača, na adresi tipa www.google.rs/ig. Na ovaj način dobijate na lokalnom jeziku odmah uvršten blok sa poslednjim vestima Web lokacije koju ste odabrali.Kada ovako uvrstite veći broj sajtova koji pratite, možete preko iGoogle stranice odjednom pregledati da li ima novih sadržaja na odabranim sajtovima, umesto da gubite vreme na odlazak do svakog sajta ponaosob.
Preko linka na prvoj stranici ovog servisa – Dodaj sadržaj, dolazi se na stranicu koja je prikazana na slici iznad, gde se sa leve strane nalazi link “Dodaj fid (feed) ili gadžet”, gde možete direktno kopirati adresu (URL) RSS-a sa omiljenog sajta.- Ako korišćenjem Google servisa izaberete mogućnost praćenja omiljenih Web lokacija preko Google Reader-a (Google RSS čitač), dobijate servis na adresi http://reader.google.com.RSS izvor je odmah dodat na listu za praćenje većeg broja sajtova, a ako hoćete da direktno dodate novi RSS feed, to se radi preko dugmeta “Add a subscription”.Ovaj servis za sada ne postoji na lokalnim jezicima.- Struktura URL-a za dodavanje na google servise jestehttp://fusion.google.com/add?feedurl=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FDVWebLog YahooAko imate otvoren nalog na Yahoo servisu, veoma jednostavno možete dodati RSS izvor od vaših omiljenih sajtova na servis MyYahoo – http://my.yahoo.com/.- Ako vidite ovakvu sličicu (ikonicu) , klikom na nju preko omiljenog sajta dobijate sledeću stranicu:Da bi ste samostalno dodali RSS izvor na servis MyYahoo, to radite preko dugmeta “Add Content”, i preko linka “Add RSS Feed”.Ovaj servis za sada ne postoji na lokalnim jezicima.- Struktura URL-a za dodavanje na myYahoo jestehttp://add.my.yahoo.com/rss?url=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FDVWebLog NetVibesNetVibes.com je veoma popularan online RSS čitač, koji ima verzije na lokalnim jezicima.- Preko dugmeta dobija se sledeća stranicaKada potvrdite da želite da dodate RSS izvor na NetVibes stranicu, ona je automatski dodata na stranicu.Klikom na dugme “Dodaj sadržaj” dobija se prozor za kopiranje Web adrese RSS-a željenog sajta (klikom na link “Dodaj RSS izvor”).- Struktura URL-a za dodavanje na NetVibes jestehttp://www.netvibes.com/subscribe.php?url=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FDVWebLogDodatak:Postavite jednostavno RSS widget na vaš sajt – SpringWidgets.comJednostavnom zamenom adrese RSS izvora preko ovog linka:http://www.springwidgets.com/widgets/view/23/false/true?param=http://feeds.feedburner.com/DVWebLogu mogućnosti ste da postavite RSS izvor po želji na vaš sajtAko uzmete HTML kod za ovaj widget (ili odaberete platformu na kojoj radite, da vam servis pripremi kod), dobijate ovako nešto slično na stranici:
Nadam se da će ovaj tekst pomoći onima koji žele da štede vreme surfovanjem na Webu, kao i onima koji žele veći broj RSS pretplatnika.
Pratite omiljene Web lokacije preko Google-a, Yahoo-a, NetVibes-a…,
Odličan post. Netvibes je prvi servis koji sam probao i odusevio se, valjda zato nisam ni pokusao da testiram Yahoo i Google iako na oba vec imam otvorene naloge.
Od gomile raznih alata koje sam prezentovao kolegama na poslu vidim da se Netvibes najbolje “primio” i održao.
Isto kao i Cvele, ja došla i ostala na Netvibes-u 😉
Ima li nekih značajnijih razlika između Googla, Yahoo-a i Netvibesa koji svaki od servisa čini specifičnim?
Ili misliš da je svejedno koji koristim(o)?
Treba isprobati različite servise, pa videti šta najviše odgovara u odnosu na stepen korišćenja RSS-a.
Npr. određeni RSS čitači su pogodniji za veoma brzo pregledanje velikog broja RSS-ova, i ovaj tip čitača je izgleda kao Google Reader (princip pregleda vesti novinskih agencija za novinare).
Одличан пост!
Ја окристим Гугл ридер, и сасвим сам задовољан како ради. Пратим преко 50 фидова, који су за сада подељени у 2 групе.
Meni se više dopadaju desktop varijante, nekako su jednostavnije i preglednije od ovih web varijanti, barem meni. Napisao sam sličan tekst sa objašnjenjem kako se koristi SharpReader za praćenje feed-ova, pa ko hoće može da proba i ovu varijantu
http://www.markomdizajn.com/blog/sta-je-rss
GoogleReader, definitivno. Imam preko 100 izvora podeljenih u 6 kategorija. Mislim da ne postoji elegantniji nacin da se prate toliki izvori. Vrlo lako dodjem do onoge sto me zanima.
A ovaj članak je posebno koristan i mi blogeri trebamo još više raditi na edukaciji ljudi. Samo mi se nekako čini da će RSS čitači i dalje biti bliži nama koji se stručno bavimo webom.
Hvala Dragane,
Prosledjeno po agenciji. 🙂
Hoce li knjiga uskoro?
Na žalost, još neće…
Mnogo dragocenog vremena sam dobio od kad koristim ove i jos neke citace. Do tada, vreme koje sam koristio za pregledavanje redovnih destinacija, svakodnevno se povecavao do trenutrka da nisam mogao da postignem da sve ispratim.
Morao sam sebi da pomognem, jer pored interneta i velike zelje za citanjem svega i svacega, svakodnevne obaveze u realu mi nisu dozvoljavale da previse vremena odvojim za net.
Elem, cak sam ukljucio i plugin na mom blogu koji ima rss citac svih blogova u blogrolu.
Odavno koristim Bloglines a sa ovim koje si gore naveo, moje vreme je trostruko smanjeno . Takodje koristim i dobijanje mejl poste kroz pracenje odredjenih tekstova i komentara. Izuzetna stvar.
Pa ko voli nek izvoli, sasvim su dovoljni ovi gore navedeni, ili jos bolje samo jedan od njih.
ps. Srecna Nova godina tebi, tvojima i tvojim citaocima ! 😀
Ja spadam u one ljude iz tvog posta kojima si pokazao šta je Netvibes i šta se sa njim može. To mi je i danas polazna osnova za sve ostalo. Definitivno lokacija koja sve drži na jednom mestu i lepo organizovano i pregledno. Ostale čitače nisam probala.
U poslednje (čini mi se skoro) 2 godine, netvibes mi je home page. Radio sam i na prevodu netvibes-a na srpski jezik. Pratim preko 150 feedova i to mi oduzima oko sat vremena dnevno… koliko bi mi trebalo vremena da posetim 150 sajtova svakog dana :)? I da li bi se setio svih sajtova koje želim da vidim?
Prednost online RSS readera nad desktop readerom vidim u tome što pristupam strani s bilo kog računara i u tome što ne vodim računa o backup-u liste feedova (iz istog razloga koristim delicious za bookmarkse).
Kome god sam pokazao netvibes – i dan danas ga koristi…
Jednostavno nezamenljiv online alat.
Obzirom da se nalazim u grupi osoba koje si lično edukovao, mogu samo da se zahvalim za deo edukacije na temu značaja RSS-a.
Dodao bih da od netvibesa i ostalih ridera možemo imati dvostruku korist:
Polazim od pretpostavke da su većina osoba koje komentarišu tvoj blog i sami vlasnici sajtova i blogova.
Toplo preporučujem da kreirate vidžet za svaki pojedinačni rider na koji naiđete.
U mom slučaju, gugl rider je 2. top referer sajt sa gotovo 50 % ukupnih dolazaka sa referera, dok je netvibes u prvih deset.
Što bi mi bez RSS-a?
Stvarno je žalosan podatak iz statistike //
Meni osobno RSS pomaže uvelike //
Koristim desktop widget za RSS // Newzie i zadovoljan sam //
Dragane tebe sam svakako dodao //
Pozdrav
Pošto sam i ja jedan od Vaših “pulena” (iz VIPOS Valjevo), na vreme sam naučio i shvatio prednosti koje RSS tehnologija donosi, i zbog toga je i veoma koristim (i ja preuzimam sadržaje sa sajtova i drugi preuzimaju sadržaje sa mojih sajtova).
Kao što je već neko pomenuo, statistika korišćenja je veoma žalosna, ali mislim da će adekvatnom edukacijom i upoznavanjem sa ovim načinom distribiranja informacija, statistika ubrzo biti bolja.
Inače, ja lično koristim Google Reader, prvenstveno jer već koristim nekoliko Google proizvoda kojima sam više nego zadovoljan (analytics, docs, notes, gmail,…).
Srdačan pozdrav!
Moram priznati da i ja jako malo koristim RSS. Teško je pronaći neku novu rutinu, a do sada nisam stekao naviku na RSS. Ali koliko sam koristio bilo mi je lakše sa desktop verzijama.
Nedostaje mi znanje za promociju svojih tekstova sa sajta i bloga koje imam. Dakle, obrnut problem – kako da “gurnem” ljudima info da je nešto publikovano.
I to važi i za RSS i za twitter i BB…
Bio bih zahvalan svakom ko ostavi neku preporuku kako to “savladati”..knjige, linkovi..
Pratim Vaše tekstove, Varagiću, i to mi puno pomaže – doduše umem i da se zaprepastim saznanjima kako stvari brzo idu. Nemam “danfa” da to sve “savladam”…
Odgovor na vaše pitanje je u osnovi jednostavan, ali nimalo lak za ostvarivanje – kreiranje kvalitetnog sadržaja. Sadržaj koji je dovoljno kvalitetan da vaši čitaoci žele da ga podele sa drugima. U osnovi, to je oblast koja se naziva Content Marketing.
[…] da u poslednje vreme pojedini napredniji online korisnici sve češće napuštaju korišćenje RSS čitača, obzirom da im je sve teže da prate na stotine RSS-ova koje su postavili u svoj RSS čitač. S […]
[…] naravno, skupljajte feedove – na pravom ste […]