“Tragom vesti” o redizajnu sajta Karike.com setio sam se nekoliko indikativnih primera posledica novog dizajna postojećih (naročito popularnih) sajtova:
- Pominjao sam ovde primer redizajna sajta Econsultancy.com, koji često koristim, i trebalo mi je dosta vremena da se osećam “familijarnim” sa novim dizajnom (i informacionom arhitekturom). Bez obzira što je sadašnji izgled ovog sajta mnogo bolji nego ranije, i dalje mislim da su neke važne stvari ovog servisa bile bolje urađene ranije.
- Poznat je primer prvog većeg redizajna sajta B92, kada je bila skraćena (da ne kažem skoro ukinuta) stranica “Sve vesti”. Tadašnji direktor sajta Dejan Restak mi je ispričao kako su bile veoma “žestoke” reakcije korisnika sajta, koji su do tada navikli da gledaju većinu vesti preko praktično jedne stranice. Bilo je potrebno dosta vremena dok su korisnici prihvatili novi dizajn (koji je bio logičan sa aspekta interesa same kompanije).
- Posebna priča je kašnjenje sa puštanjem novih verzija projekata (ili novih projekata), kao što je bio slučaj i sa servisom PRObjave.com. Ovo se desilo iz potpuno objektivnih razloga (programer koji radi ovaj sajt ima još dosta posla – i za moje klijente), ali se ipak desilo.
Sa druge strane, postoji dosta primera kada se uradi sve lepo u roku, a da to još sve i funkcioniše, a pomenuti Karike.com redizajn se nalazi u ovoj kategoriji primera.
Možete i vi navesti vaše pozitivne i negativne primere redizajna sajta.
Još jednom o posledicama redizajna sajta,
Primer koji mi prvo pada na pamet je rts.rs .
Nekom se mozda ne svidja trenutno resenje, ali je trenutna verzija daleko funkcionalnija od proslog (pra)dizajna.
I blog ti se sveo na puku promociju svojih projekata, zato i nema komentara.
Dok se brine o navikama i potrebama posetilaca sve je u redu.
Bez tih saznanja, opasno je bilo šta menjati, jer postoji šansa da se izbaci ili minorizuje ono što je posetiocima najbitnije.
Šta god činili, ne gine vam žustra kritika javnosti, koja bi najzadovoljnija bila da se ništa ne menja.