Početkom decembra meseca prošle godine, ekipa koja organizuje Specijalističke strukovne studije iz e-poslovanja sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu pobedila je na pozivnom tenderu koji je organizovalo Ministartstvo za trgovinu i usluge, na temu kreiranja i sprovođenja istraživanja o stanju i perspektivama razvoja e-trgovine u Srbiji.
Smisao sprovođenja istraživanja da temu determinisanja stanja i predlaganja rešenja aktuelnih problema u e-trgovini jeste da se na osnovu rezultata ovog istraživanja kreira osnova za sistemsko rešavanje problema u e-trgovini Srbije.
Struktura sprovođenja istraživanja
Istraživanje bi trebalo da odgovori na sledeća pitanja:
- Definisanje postojećeg stanja e-trgovine u Srbiji
- Definisanje i analiza postojećih problema u e-trgovini i predlozi za njihovo prevazilaženje, sa spekta preduslova za obavljanje e-trgovine, sa aspekta percepcije aktuelnog stanja iz ugla e-trgovaca i e-potrošača (korisnika Interneta).
- Sugestije u vezi sa predloženim rešenjima na osnovu rezultata istraživanja
Da bi se odgovorilo na postavljene zadatke, formiran je mutli-disciplinarni tim koji paralelno radi na nekoliko relativno nezavisnih delova ovog istraživanja:
- Analiza pravnog okvira e-trgovine u Srbiji i predlozi za njegovo unapređenje (u sklopu ovog dela istraživanja aktivno se koriste sugestije na ovu temu koje se mogu pročitati na određenom broju ovdašnjih foruma).
- Evaluacija Web prodavnica na Internetu, gde se radi analiza dostupnih podataka na samim Web sajtovima prodavnica.
- Anketa e-trgovaca
- Anketa Internet korisnika (e-potrošači)
Za sada (01.02.2011.) obrađeno je oko 500 Web šopova metodom analize sadržaja Web prodavnica, i nadamo se da ćemo do završetka anketiranja e-trgovaca i e-potrošača uspeti da obradimo i preko 600 Web šopova. Procena je da u Srbiji u ovom trenutku ima preko 1.000 online prodavnica različitih vrsta (mnoge Web prodavnice nisu dovoljno vidljive npretrživačima, ili su vidljive za neke veoma specifične ključne fraze).
Poziv za anketiranje e-trgovaca i Internet korisnika
Obzirom da je ovo istraživanje praktično prvi pokušaj da se fokusirano dođe do što sveobuhvatnijih podataka o stanju e-trgovine u Srbiji, pozivamo vas da doprinesete kvalitetu dobijenih rezultata tako što ćete na vašim Web sajtovima, blogovima, Facebook, Twitter… nalozima preneti informaciju o ovom istraživanju, kao i da sami uzmete učešće u odgovaranju na pitanja u anketi.
Nadam se da neće biti problem da investirate oko deset minuta za odgovaranje na pojedinačnu anketu (anketa za e-trgovce i anketa za Internet korisnike), obzirom da što bude veći broj odgovora u anketama – rezultati istraživanja će biti relevantniji i imaćemo operativnije podatke s kojima ćemo moći da dođemo do preciznijih pravaca razvoja e-trgovine u Srbiji u narednim godinama.
Upitnik Internet korisnika (e-potrošača) je osmišljen tako da bez obzira da li ste nešto kupovali ili naručivali preko Interneta, ili niste, bilo bi dobro da odgovorite na pitanja u anketi – da bi ste dali informacije o tome koje sve probleme vidite kod kupovine i/ili naručivanja putem Interneta, ili iz kog razloga se još ne odlučujete da nešto kupite ili naručite preko Interneta.
Anketa za Internet korisnike je anonimna.
Upitnik za e-trgovce je osmišljen na taj način da obezbedi što više raznorodnih odgovora o stanju e-trgovine u Srbiji, uključujući i neka pitanja na koja ne očekujemo veliki broj “pozitivnih” odgovora. Želimo da potvrdimo ili opovrgnemo mišljenja na temu razvijenosti e-trgovine u Srbiji, i u zavisnosti od broja odgovora na upitnik, to ćemo moći da uradimo u manjoj ili većoj meri. Takođe, stalo nam je i do toga da anketu za e-trgovce popune i oni koji bi trebalo da imaju e-trgovinu, ali je nemaju iz nekog razloga, jer takvi razlozi (nemanja e-trgovine) su veoma važni za generalnu analizu podsticaja otvaranja novih e-trgovina.
Anketa za e-trgovce nije anonimna, jer se na početku traži adresa Web sajta, zbog upoređivanja (cross-referenciranja) podataka iz ankete sa podacima na osnovu evaluacije online trgovina.
Otvorena je Facebook grupa pod nazivom “Anketa o stanju e-trgovine u Srbiji” preko koje se dodatno možete informisati o novostima u vezi sa sprovođenjem ankete.
Na kraju ovog teksta nalaze se linkovi do gif i flash banera različitih dimenzija koje možete postaviti na vaše Web sajtove/blogove, i informaciju o tome možete objaviti u komentarima na ovom blogu ili na pomenutoj Facebook grupi. Naročito bi bilo lepo ako bi vlasnici prodavnica stavili reklame za anketu e-potrošača, a posećeniji Web sajtovi/blogovi obe reklame – i za anketu e-trgovaca i za anketu e-potrošača.
Ministarstvo trgovine i usluga će javno objaviti rezultate ankete.
Različite dimenzije gif banera (5.7 MB), Različite dimenzije flash banera (2.7 MB)
Saopštenje povodom poziva za anketiranje na temu stanja e-trgovine u Srbiji.
Unapred se zahvaljujemo.
Zar je moguće da ima oko 100o internet trgovina? Imaju li neki promet?
Probajte Google pretragu za bilo koji termin u vezi sa prodajom (npr. “prodaja biciklova”), ili online prodajom i sl. Pogledajte rezultate pretrage.
Nisam baš posećeniji, al’ stavih obe. 😉
@Pedya Hvala, naravno da svi mogu da postave baner, ne samo najposećeniji.
@Marko Novaković,
Evo konkretnog primera: imamo Internet trgovinu tepisima i podnim oblogama(http://www.aloser.rs).
Promet nije loš, meri se stotinama hiljada, ali mislim da trud može biti daleko isplativiji obzirom na…recimo cenu proizvoda koju nudimo. Ali kako smo najjefiniji u Srbiji moglo bi, čini mi se, mnogo bolje…
Postavila sam oba banera. Odlična anketa:=)
Ne Marko, nemaju promet, web shopovi spadaju u nevladine organizacije. Ili je pitanje trebalo da bude “Koliki im je promet, kada ih ima toliko?”
Bilo bi dobro da se poprave neki elementi e-trgovine koje su anketari naveli kao najproblematicnije i najvece prepreke pri ovakvom vidu kupovine.
[…] Više o anketi na blogu Dragana Varagića. […]
Da li ce rezultati ankete biti javno publikovani i ako da kada se to moze ocekivati?
Prema informacijama koje imamo iz Ministrastva zaduženog za Trgovinu, može se uskoro očekivati objavljivanje istraživanja.
Da li su objavljeni rezultati istrazivanja?