U mojoj knjizi “Vodič kroz raj i pakao Internet marketinga” iz 2002. g. najveći broj strana (preko 100) bio je posvećen strategijama i taktikama e-mail marketinga. Koliko pratim šta se dešava na ovdašnjem Webu, godinama nisam primetio da se piše o ovoj strategiji/taktici Internet marketinga (uključujući i činjenicu da ni ja nisam pisao samo o ovoj temi, ali je pominjem u različitim tekstovima).
Poslednjih nekoliko godina, u kontaktima različitih vrsta sa predstavnicima najozbiljnijih online servisa u Srbiji, kada se pomene koja je njima najvažnija tehnika online promocije – u 100 odsto slučajeva to je bio i ostao email marketing!
Godinama unazad je u više navrata na svetskom nivou e-mail marketing proglašavan kao mrtav, zbog ekstremne količine spama koji se uvećava svaki dan. Poslednji pokušaj deklarisanja smrti email marketinga prošle godine je došao iz Facebook-a, obzirom na činjenicu da najmlađa populacija više koristi npr. FB mail nego klasičan e-mail. Naravno, ako samo pogledate šta se od vas traži u poslednje vreme ako želite da se prijavite na bilo koji servis, jeste i prijavljivanje preko neke od društvenih mreža, ali vas odmah zatim obično pitaju i za vaš e-mail.
Ako pažljivo pratite istraživanja najefikasnijih tehnika online marketinga, npr. 2009. g. jedna od najvažnijih tehnika bila je e-mail marketing. To se ponovilo i 2010. g., uključujuci i investiciju u ulaganje vremena za sprovođenje ove taktike.
E-mail marketing 2011. g.
Prema istraživanju kompanije Fokus iz ove godine, situacija sa važnošću e-mail marketinga se ne menja u odnosu na prethodne godine:
Kao što se može videti sa slike, e-mail marketing je na prvim mestima u oba segmenta Internet promocije – B2B i B2C, a sa porastom investicija u ovaj tip promocije deli drugo mesto sa ulaganjima u online sadržaj.
Kada se pogleda spisak najviše korišćenih taktika u 2011 g. u segmentu B2C najviše se koriste društveni mediji, ali u B2B segmentu na prvom mestu je e-mail marketing.
Napomena: Pod efikasnim strategijama i taktikama e-mail marketinga od 2004. g. isključivo se podrazumeva strategija kreiranja sopstvenih mailing lista koje nisu zasnovane na kupovini spam email adresa, već isključivo na osnovu dobrovoljnog davanja e-mail adresa korisnika na sajtovima kreatora ovakve email liste!
Za slučaj domaćih online servisa koji generišu efekte koje pratim poslednjih meseci, mogu da iznesem sledeće – u slučaju da online servis podjednako dobro koristi sve danas značajne tehnike online promocije (društveni mediji, SEO, PPC, e-mail marketing), odnos između ovih tehnika u odnosu na e-mail marketing:
50 do preko 100 odsto razlika u korist e-mail marketinga i za slučaj društvenih medija (organski rezultati + oglašavanje), i za slučaj SEO, i za PPC.
Dodatna literatura
Ako vas interesuje da se dodatno edukujete iz oblasti unapređenja efekata putem email marketinga, preporučujem vam sledeće izvore (od ovoga se može napraviti desetine novih tekstova):
- 5 email marketing trends to build into your 2011 marketing strategy
- Best Practices for Email Marketing (PDF Whitepaper)
- 4 Critical Components to Your Email Marketing Strategy
- Two Email Marketing Strategies that Work
- Email Marketing: Campaign Analysis, Metrics, Best Practices
- 9 Email Marketing Best Practices to Generate More Leads
- Email marketing & Enewsletter systems and software reviews
- Enewsletter best practice with B2C and B2B examples
I za kraj ovog teksta prezentacija na temu spajanja email marketinga i društvenih medija:
Dragane,
Radim 6 godina za jednu od holandsku email marketing firmu. Tu smo negde pri vrhu mada dolaze amerikanci i spustaju cpm.
Bio sam pre 3 godine u Srbiji s 2 direktora, Holandjana, imali sastanke u Delti, JATu, McCann-u, Ogilvy … svi su se slozili da ce im to trebati, ali za par godina. U Delti je bilo komicno, imali smo sastanak sa 18 Marketing Managera iz (skoro) celog Holdinaga, posle 45min nista im nije bilo jasno, a neki od njih nisu cak ni znali Engleski:(
Omnicom jedini radi email marketing ozbiljno, imaju licencu za Clang (email SaaS), ali slaba vajda.
Sad, 3 godine od nase posete Beogradu, jos uvek je sve isto. Tako ce i da ostane dokle god se ne bude sankcionisalo spamovanje i kupovina 30.000 email adresa za 20EUR.
BTW sa TW:
“Nice, British Airways example – mobile email campaign w/ specific targeting sorted 250k app downloads”
ZAKON O ELEKTRONSKOJ TRGOVINI (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2009)
Član 8
Korišćenje elektronske pošte u svrhu slanja netražene komercijalne poruke, dozvoljeno je samo uz prethodni pristanak lica kome je takva vrsta poruke namenjena, u skladu sa zakonom.
Yellow Pages radi vec duze vremena email marketing u Srbiji, ali smo i mi naisli na slicne probleme kao i Marko, mnogo ljudi u Srbiji ne zna bas mnogo o email marketingu. To je stalno problem kada u poslu morate prvo edukovati klijenta da bi mu prodali:)
pogledajte: http://www.yellowpages.rs/yellowdirect/YellowDirectMarketingskr.pdf
Dragane veliki pozdrav,
Zarko
Uz svo postovanje prema Draganu mislim da nije pomenuta sustina, a to je segmentacija. Slati blast emails je prevazidjeno, skupo i iritira.
Svaka srednja/ veca firma u NL sad ima CRM Marketing strucnjake, njihov zadatak je da naprave sto kvalitentiju bazu, seedlist, i svaka sitnica je bitna. Email adresa ne znaci nista ako nije obogacena.
Dragan je takodje preuvelicao B2B email komunikaciju. To je mozda 2%, a email uglavnom sluzi da se odande klikne na neki Poll/ Survey.
Postoje grubo 3 vrste kampanja:
Akcije
Informacije
Loyality programi koji najvise uspevaju putem emaila (skupio si 747 poena, stampaj bar code i skeniraj na pumpi i dobices gratis pranje auta)
Da vise ne davim, ovo je perfektan primer:
https://pic.vicinity.nl/w/proxi/400/a3db0ee509b72979cf7be197866e2a98/0/0
Skrolujte dole, razlika izmedju usisivaca 1950 i 2011 LOL
USW
Ukratko, ako zelite da prodate napredan email marketing , morate prvo nauciti potencijalne klijente jednostavnijim varijantama (npr. post-prodaja), pa unapredjenjem efekata ovakvih mailing lista doci do CRM resenja…
U Srbiji je dosta komplikovanije, narocito sa slanjem licnih emailova (to Yellowdirect radi), jer u Srbiji postoje padezi, mi smo i te probleme resili, i mnogo drugih. Znaci razlika naseg software od velikih stranih kuca je u tome sto mi imamo bazu i saljemo na zahtev klijenata licne poruke, i naravno statistiku koja donosi rezultate u post-prodaji, a naravno najveci problemi su objasniti i nauciti ih o post-prodaji.
Slučajno sam naišao na ovu temu na Vašem blogu, drago mi je da nas ima više koji mislimo da je e-mail marketing u Srbiji na vrlo niskom nivou, jer i ja imam slična iskustva sa klijentima kao i Marko. Nedavno sam napisao kratak tekst na našem blogu na temu kompaniskog newsletter-a kako bi koliko toliko edukovao klijente o e-mail marketing-u. Pokušao sam da dam smernice na koji način svaka kompanija može iskoristiti email marketing i koje su prednosti istog. Edukacija kompanija u Srbiji (njenih zaposlenih) je svakako potrebna!